Kell-e nekünk német, penicillines disznófej?

A kérdésre a választ az élelmiszerbiztonsági hatóság adta meg, miszerint, a csaknem 5 tonna húst lefoglalta, most azt vizsgálják, hogy itthon, vagy német költségre semmisítsék meg az antibiotikumos húst.

GazdanetO. Horváth György2010. 10. 15. péntek2010. 10. 15.

Kép: OETI ANTSZ elelmiszerlaboratorium, bakterium, szalmonella 2006.07.14. foto: Nemeth Andras Peter

Kell-e nekünk német, penicillines disznófej?
OETI ANTSZ elelmiszerlaboratorium, bakterium, szalmonella 2006.07.14. foto: Nemeth Andras Peter

Az ügyre a másodlagos élelmiszervizsgálat során bukkant a hatóság, nyár óta folyamatosak ezek a felmérések. Ennek keretében már több mint 20 ezer ügyet néztek át Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és az agrárigazgatásért felelős államtitkára által irányított csapat emberei. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz azóta köteles bejelenteni minden kereskedő, ha ételt, alapanyagot szállított az országba. Ennek adatait elemzik a szakértők és döntenek a helyszíni szemle szükségességéről.

Az antibiotikumot tartalmazó fagyasztott fejhúst másodlagos élelmiszer ellenőrzés során a Hajdúhús Kft. telephelyén találták a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal munkatársai. A Németországból származó 4855,5 kilogramm áru a megengedett érték tízszeresét tartalmazta penicillinből, ezért azt a hatóság lefoglalta -mondta Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeleti és agrárigazgatási államtitkár a másodlagos élelmiszer vizsgálatok eddigi tapasztalatairól szóló sajtótájékoztatón.

Az államtitkár hozzátette, hogy a húst Magyarországon semmisítik meg, amennyiben a német cég nem él azzal a lehetőséggel, hogy az árut visszaszállítsa saját telephelyére.
Kardeván Endre beszámolt arról is, hogy Békés megyében egy másik cég telephelyén nagy mennyiségű bélt és szalonnát koboztak el az MGSZH szakemberei és a szabálytalanság miatt 2 millió forintos bírságot szabtak ki.

A másodlagos élelmiszervizsgálatról szóló rendelet júliusi módosítása óta elért eredményeket biztatóaknak nevezte az államtitkár. Az MGSZH szakemberei 2010. augusztus 1-je és szeptember 30-a között összesen 20613 ellenőrzést végeztek, ennek eredményeképpen 1138 tételt vontak ki a forgalomból, 71,7 tonna mennyiségben, 19 millió forint értékben. Szankcióként 493 esetben figyelmeztették az érintetteket, 597 esetben pedig összesen 74,4 millió forint bírságot szabtak ki.
A fenti ellenőrzéseken belül a másodlagos élelmiszervizsgálatok során 1131 mintából 2632 vizsgálat készült.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek