Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az Európai Unió Bizottsága felfedezte a spanyolviaszt. Azt javasolja a termelőknek, hogy álljanak össze, alkossanak egyesüléseket, és majd így már fel tudják venni a versenyt a kereskedőkkel, ugyanakkor 2015 megszüntetnék a mostani termelési szabályozás alapját, a kvótarendszert. A magyar tejtermelők viszont megdupláznák a tehenek számát.
A tejtermelők akkor érhetnek el jobb alkupozíciót a kereskedőkkel, tejiparral szemben, ha egyesüléseket hoznak létre, összehangolják kutatási, termelési eredményeiket – ez a lényege az EU Bizottság ajánlásának. Brüsszel ezt szánja segítségnek, mondván a tejágazat 2008 óta válságban van. Arra nem tért ki, hogy e válságot maga a Bizottság okozta elhibázott tejpiaci reformjával, melyet a mostani bizottság sem függeszt fel, azaz 2015-ben megszűnik a termelési kvótán alapuló szabályozás.
Ezzel párhuzamosan megszülettek a magyar óhajok is, melyek e pillanatban és az elmúlt két évtized történéseit ismerve inkább álomnak tűnik. A Tej Terméktanács tíz év alatt megduplázná a tehenek számát. Ezt Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke mondta a minap, mikor is bemutatta a terméktanács által kidolgozott stratégiát.
A tejelő szarvasmarhák számát 330-340 ezerre kívánják emelni, emellett az ország éves tejtermelését ismét mintegy 2 milliárd literre növelnék a jelenlegi 1,5 milliárd literről. Szorgalmazzák azt is, hogy megvalósuljon egy olyan irányú birtokpolitikai reform, amely termőterülethez juttatja az állattenyésztéssel foglalkozó gazdálkodókat.
Az elnök az MTI szerint kifejtette: a tejágazat nehéz helyzetben van, mert nem képződik nyereség. Emelkedett ugyan a tej felvásárlási ára mintegy 60 forintról 80 forintra literenként, ám még ez sem fedezi az önköltséget.
A jelen csak problémákkal teljes, melyben az a magyar állam is felelős. Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnök-helyettese adatai szerint a tej felvásárlási átlagára 70 forint, az önköltsége ugyanakkor 75-95 forint között mozog literenként. Hozzátette: emellett az ágazat támogatottsága sem érte el az idén a tervezett, illetve a szaktárca által ígért mértéket, amely 22-24 forint lett volna literenként. Az idén a tejtermelők a valóságban alig több mint 10 forintot kapnak támogatásképpen literenként. Vagyis 1,5 milliárd liter után ez az összeg nagyjából 17 milliárd forint. Tavaly a támogatási szint valamivel több mint 8 forint volt literenként.
Sem a mostani sem az előző kormány nem hozott döntést az idei állatjóléti támogatásokról. Ezzel mintegy 48 millió euró, azaz 14 milliárd forint sorsa bizonytalan, amit felhasználhatna az ágazat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu