Ebben egyetért a Fidesz és az MSZP!

Glattfelder Béla fideszes és Tabajdi Csaba szocialista európai parlamenti (EP) képviselő egyaránt bírálta azt, hogy az Európai Unió (EU) állatjóléti szempontokra hivatkozva 2012. január 1-től az eddiginél nagyobb méretű ketreceket írna elő a tojó tyúkok számára.

Gazdanet2010. 12. 17. péntek2010. 12. 17.
Ebben egyetért a Fidesz és az MSZP!

Az európai tojáságazat jövőjéről tartott EP-vita kapcsán mindketten hangsúlyozták, hogy a hagyományos ketrecek betiltása miatt az európai tojástermelők súlyos versenyhátrányba kerülnek majd az EU-n kívülről származó importtal szemben – írja az MTI.

A hagyományos ketreces tartásban az egy tyúkra jutó terület 550 négyzetcentiméter. Ezek azonban egy még 1999-ben hozott döntés értelmében 2012-től nem használhatók. Helyettük úgynevezett feljavított ketreceket kell alkalmazni, ahol az egy tyúkra eső terület legalább 750 négyzetcentiméter. Szükséges ezen kívül tojófészket, csipegető és kapirgáló részt, valamint ülő rudat biztosítani a madarak számára.

A szakemberek példaként említik Németországot. Ott elegendő belföldi tojás hiányában előbb fölfutott a lengyel, szlovák és litván import, majd némiképp magához tért az ágazat – ám az árban ott is nehéz elismertetni az új előírások miatti költségeket. Tanulságos az is, hogy a német termelők egy része az átalakítás helyett kivitte a termelést a lazább szabályokat alkalmazó Ukrajnába. Ez azt jelenti, hogy az állatjóléti intézkedések bevezetésével Németország munkahelyeket vesztett, saját, mesterségesen megdrágított termelésének állított olcsó konkurenciát, miközben az állatok életminősége Ukrajnában semmit sem javult. Mindeközben félő, hogy a korábbi német exportot Magyarországra zúdítják a már említett országok.

Az új tagállamokat – köztük Magyarországot – különösen hátrányosan érintené a szabályozás – fejtette ki Glattfelder. A hazai termelőkre óriási terheket rakott a csatlakozás időszakában az akkor érvényes uniós állatjóléti, környezetvédelmi és egyéb követelményeknek való megfelelés. Az újabb beruházások költségeit sokan már képtelenek lennének kigazdálkodni. A termelői érdekszövetségek szerint a gazdák 25 százaléka nem fog tudni megfelelni az új szabályoknak. Ez azzal járhat, hogy Magyarországon naponta 1,7 millió tojást kell majd megsemmisíteni, mert a szabályoknak nem megfelelően termelt tojást nem lehet forgalomba hozni. Glattfelder szerint a változtatás környezetvédelmi szempontból is elfogadhatatlan: a nagyobb ketrecek a fűtési és világítási igény miatt jelentősen növelnék a fajlagos energiafelhasználást, és ezzel többlet szén-dioxid-kibocsátást okoznának.

Tabajdi sajnálatosnak nevezte, hogy, hogy az EU saját termelőit megfojtja az előírásokkal, a harmadik országokból érkező árukkal szemben viszont alacsonyabbak az elvárások, és azok betartását is alig ellenőrzik. „Megveregethetjük a saját vállunkat, hogy milyen jól élnek az európai tyúkok, miközben gazdaságok ezrei mennek majd tönkre, és munkahelyek szűnnek majd meg” – fogalmazott Tabajdi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek