Jogi gondok a gm-tilalommal

Nemzetközi megállapodásokba ütközhet és az uniós joggal sincs feltétlenül egyetértésben az a javaslat, ami tagállami hatáskörbe utalná a génmódosított növények tilalmát - állítják az Európai Unió jogászai.

GazdanetIlijin Kinga2010. 12. 03. péntek2010. 12. 03.
Jogi gondok a gm-tilalommal

Joghézagokat és pontatlanságokat találtak az Európai Unió jogászai abban az európai bizottsági javaslatban, ami az egyes tagállamok hatáskörébe utalná a döntést a génmódosított növények tilalmáról - számol be az Agrár Európa hírlevél. A javaslat az után született meg, hogy a gmo-ellenes tagállamok, élükön hazánkkal, évek óta véget nem érő huzavonát folytatnak Brüsszellel: a cél, hogy aki nem szeretné határain belülre engedni a génmódosított szervezeteket, annak ezt ne is kelljen megtennie. A tüntetéseknek és tiltakozásnak most pontot tenne a végére az Európai Bizottság, de lehet, hogy hiába - a nemzetközi jog keresztülhúzhatja a számításokat.

Az Agrár Európa Hírlevél szerint a jogászok felfigyeltek arra, hogy a javaslat a jogalkotásban a Lisszaboni Egyezmény egyik cikkére hivatkozik, ami azonban nem alkalmazható a génmódosított növények esetében. Az uniós ajánlást emellett a WTO világkereskedelmi szervezet egyes szabályaival is összeegyeztethetetlennek tartják. Végül arra is felhívják a figyelmet: önellentmondásba keveredhetnek azok az országok, amik megtiltják a génmódosított növények termesztését, miközben ilyen növényeket import takarmányként határaikon belülre engednek.

A jogászok megjegyzései kínosan érinthetik John Dallit, az Európai Unió egészségügyi biztosát, aki korábban biztosította a tagállamokat arról: nincs jogi akadálya a tilalom nemzeti hatáskörbe utalásának. Igaz, azóta már többször felmerültek kételyek - így például az agrárminiszterek szeptemberi találkozóján, vagy novemberben, amikor névtelen diplomaták hívták fel a figyelmet a jogi aggályokra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek