Katasztrófával közeleg a karácsony

Már 300 ezer hektár van víz alatt, ez a belvízzel elöntött terület. Közben a Tisza is árad, sőt, román területen már ki is öntött medréből. Itthon igazából az északi folyókkal lehet gond. A bajt tetőzi, hogy több ezer házat öntött már el, vagy fenyeget a víz, ugyanakkor biztosítás sem bel-, sem árvízre nem köthető egyetlen biztosítónál.

GazdanetO. Horváth György2010. 12. 09. csütörtök2010. 12. 09.
Katasztrófával közeleg a karácsony

Már több ezer házat fenyeget a víz. Döntően a belvíztől kell tartani a Balatonnál és Nyíregyházán, valamint békés megyében. 300 ezer hektárnyi területet öntött el a belvíz, ennek nagy része vetés. Ez azért is gond, mert évtizedek óta nem volt ilyen kicsi az őszi búza vetésterülete és most ez is károsodni fog. A belvíz gyors elvezetésére ugyanis kicsi az esély: a folyó vizek áradnak, a talaj szinte az egész országban teljesen telített vízzel. Így viszont a frissen kelt vetések szinte biztosan károsodni fognak. Úgy tűnik sok tízezer embernek a karácsonyi várakozás helyett inkább szorongással kell tölteni a szent napokat.

A következő napokban tetézi a gondot a folytatódó csapadékhullás, illetve a folyók egyre nagyobb vízhozama. Főként az észak-magyarországi vizek duzzadhatnak kritikus szintre, mert a vízgyűjtőkben nagy csapadék hullott, valamint három nap alatt szinte minden hó elolvadt.
Csütörtök este a Tisza is kiöntött, igaz román területen, de ott Szatmárnémetit Máramarosszigettel összekötő országút fél kilométeres szakaszán a víz magassága elérte a 10 centimétert, ezért lezárták a forgalom elől. A Tiszán tehát árhullám indult el, a Dunánál egyelőre nincs kritikus helyzet.

A Balatonnál a sokéves maximumot megdöntve 126 centiméterre nőtt a tó vízszintje, amelyet a viharos erejű szél további 20-25 centiméterrel emel, így a víz sok helyen elárasztja a déli partot.

Ráadásul belvíz és árvíz ellen nem lehet biztosítást kötni – ez így van egyébként egész Európában, tehát nem magyar jelenség –, így azok, akik most károsodnak csak az állami kártérítésben bízhatnak. Illetve van egy megoldás: csatlakozni kell a Wesselényi Miklós Ár- és Belvízvédelmi Kártalanítási Alaphoz. Ez úgy működik, hogy az árvizes, vagy belvizes területen lévő ingatlan tulajdonosa szerződést köt az alappal. Ekkor megállapítják a lakóingatlan értékét, illetve a terület veszélyességi fokát. Ennek alapján számolják ki az éves díjat, melyet a tulajdonosnak kell befizetnie. Ez nem lehet több évi 26 ezer forintnál.

Amennyiben kár következik be, úgy azt be kell jelenteni, egy kárszakértő véleményezi az esetet, és ezután fizeti ki a kártalanítást az alap abból a pénzből, mely az előző években felhalmozódott. 2010 elején ez nagyjából 300 millió forint volt, de sajnos nem kell attól tartani, hogy kimerül, ugyanis igen kevesen csatlakoztak eddig. Évről évre jócskán ezer alatt marad a szerződők száma. Tavaly például 6 millió forint díjat fizetett be 876 szerződő és csupán 1,5 millió forintot fizettek ki kártérítésként.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek