Miénk az elnökség

Az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati tanácsában már lezárult a belga elnökség időszaka. Fazekas Sándor magyar vidékfejlesztési miniszter kedden átvette az elnökségi feladatokat.

GazdanetIlijin Kinga2010. 12. 15. szerda2010. 12. 15.
Miénk az elnökség

Átvette az uniós soros elnökségi feladatokat belga kollégájától a magyar agrárminiszter, Fazekas Sándor. A jelképes átadás kedden, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács utolsó 2010-es ülésének végén történt meg – számolt be sajtóközleményben a Vidékfejlesztési Minisztérium. A tárgyalás egyébként részben már a magyar álláspontokról is szólt, és azon Fazekas Sándor is gyakran hallatta a hangját – derül ki a közleményből.

Az ülésen megkezdődött az uniós Közös Agrárpolitika jövőjéről szóló bizottsági jelentés vitája, melynek keretében a magyar miniszter az életképes élelmiszer elsősége mellett érvelt. Fazekas Sándor az agráriumban elérhető biztos jövedelemszintet, a jövedelemingadozások csökkentését alapfeltételnek nevezte, majd hozzátette: Magyarország kiemelten fontosnak tartja a közvetlen támogatások jelenlegi szintjének fenntartását, esetleg emelését.

A tejpiaci szabályozással kapcsolatos javaslatcsomag is a miniszterek elé került a tanácskozáson. Az Európai Unió termelőit, köztük a magyar gazdákat is nagyban érintő kérdéshez Fazekas Sándor csak annyit fűzött hozzá: a magyar elnökség igyekszik mindent megtenni azért, hogy a következő fél évben kedvező döntések szülessenek a tejpiaci szabályok ügyében.

Szóba került még az „aktív farmer” fogalmának bevezetése, melyet Magyarország nem támogat, hisz az újabb kategória szűkíthetné a hazánk számára elérhető támogatások körét. Szó esett a fekete-tengeri halászatról is, melynek kapcsán az elnökség alatt Magyarország – a kérdésben közvetlenül nem érintett félként – semleges, érdekegyeztető szerepet kíván felvenni. A miniszterek tárgyaltak a minőségvédelemről és az eredetvédelemről is, melyek szigorítását hazánk képviselői is indokoltnak tartják.

A magyar elnökség feladatairól szólva Fazekas Sándor elmondta: feladatokban gazdag fél év elé nézünk, melynek agrárszempontból kiemelt feladata az új tagállamok felzárkóztatása és egy, a jelenleginél méltányosabb támogatási rendszer kidolgozása. Magyarország soros elnökként kiemelt részt kíván vállalni a feladatok megoldásában. A tárcavezető hozzátette: a brüsszeli tanácsülések mellett május végén hazánk Debrecenben tart informális találkozót a tagállamok mezőgazdasági miniszterei számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek