Százmilliárdos zöldalapot hoznak létre!

Jelentős eredményeket ugyan nem hozott, az első értékelések szerint mégis eredményesnek tekinthető a hétvégén lezárult cancúni klímakonferencia. Mexikóban új klímaegyezményről döntöttek a résztvevő államok.

GazdanetIlijin Kinga2010. 12. 13. hétfő2010. 12. 13.
Százmilliárdos zöldalapot hoznak létre!

Folytatják a kiotói jegyzőkönyvet és egy új klímaegyezményt is tető alá hoznak – erről döntöttek a hétvégén a mexikói Cancúnban rendezett nemzetközi klímakonferencia résztvevői. A tavalyi koppenhágai kudarc után úgy tűnik, Cancún is csak kisebb diplomáciai győzelmeket hozott. Olyan megállapodás született, ami a fő kérdésekben állást foglal ugyan, ám a megvalósítás nehézségeit további tárgyalásokra hárítja. Így a Cancúni Megállapodás annyiban biztosan alapdokumentummá válik, hogy egy sor egyéb ügyben kell majd hivatkozási alapnak tekinteni.

A résztvevő államok  az ipari forradalom előtti szinthez képest 2 Celsius-fokban határozták meg a globális felmelegedés plafon-értékét: ennyivel nőhet a Föld átlaghőmérséklete. 2020-ig ezért országonként 25 és 40 százalék közti mértékben csökkentik a károsanyag-kibocsátást az 1990-es bázisévhez képest. Hogy hosszabb távon, 2050-ig milyen csökkentést vállalnak az államok, arról csak a következő klímacsúcson, Dél-Afrikában születhet döntés, illetve 2013 és 2015 közt lehetőség lesz felülvizsgálni a korábban kitűzött kibocsátási célokat.

A fejlett országok döntöttek arról, hogy létrehoznak egy Nemzetközi Zöld Alapot, melybe segélyként évente 100 milliárd dollárt fizetnek be. Ebből az összegből a fejlődő országoknak szeretnének segítséget nyújtani abban, hogy megküzdjenek klímaváltozás súlyos, elsősorban éppen őket sújtó hatásaival - a tengervíz szintjének emelkedésével, a szélsőséges időjárással, a fokozódó vízhiánnyal. Arról azonban, hogy miből fogják fenntartani a fejlett államok az alapot, még nem esett szó - a döntést Cancún újabb tárgyalások hatáskörébe utalta át. A fejlett országok egyszersmind azt is megerősítették, hogy a tavaly Koppenhágában felajánlott 30 milliárd dollárt 2012-ig azonnali segély formájában a fejlődők rendelkezésére bocsátják.

A megállapodás tető alá hozása azért volt különösen fontos, mert 2012-ben lejár a nemzetközi klímavállalásokat eddig szabályozó Kiotói Jegyzőkönyv. A tavaly perdöntőnek kikiáltott koppenhágai klímakonferencián nem sikerült túl sok eredménnyel zárni, most az államok megállapodtak arról, hogy 2012-re lesz döntés a későbbi teendőkről és vállalásokról. Több környezetvédelmi szervezet, így például a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) szerint ugyanakkor gyenge lábakon áll a cancúni egyezség. AZ MTVSZ sérelmezi, hogy a megállapodás a kevés eredménnyel kecsegtető önkéntességre épít, és hiányoznak mögüle a valós, hatásos éghajlatvédelmi lépések is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek