Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kicsi a kínálat, nagy a kereslet, tehát drága a búza – egy mondatban így lehetne összefoglalni a kenyérnek való helyzetét a nagyvilágban. A piac pedig annyira érzékeny, hogy a nagy búzatermesztő vidékeken esetleg előforduló bármilyen – talán más időkben kevésbé figyelemre méltó – esemény újabb áremelkedést eredményezhet. Európában a búza ára még nem érte el a 2008-as rekordszintet, de nem kizárt egy újabb árcsúcs az idén.
Kép: Buza, aratas, mezogazdasag 2005.07.19. foto: Nemeth Andras Peter
Ami pedig könnyen a két évvel ezelőttihez hasonló éhséglázadásokhoz vezethet – emlékezzünk Haiti, Banglades, Szomália zavargásaira. Figyelmeztető jel, hogy a tunéziai összecsapásokból okulva számos észak-afrikai ország máris felgyorsította búzabevásárlását a világpiacról.
És sajnos az időjárás sem kedvez a búzaár csökkenésének. Az Egyesült Államokban, amely a vezető búzaeladója a világnak, szárazság károsította a gabonát, most pedig éppen többnapos fagyokra számítanak, ami sokat árthat a már elvetett búzának. Oroszországban, amely a világ második legnagyobb búzaexportőre, a búzatermés negyede elégett, amiért a kormány exporttilalmat rendelt el, amely várhatóan legalább júliusig eltart. Ausztráliában – a listán a negyedik – sosem látott áradások pusztították a termést, ami pedig megmaradt, kétes minőségű. Argentínában – a hatodik legjelentősebb exportáló – aszály tombol, a kivitel harminc éve nem volt ilyen alacsony. Ukrajna – az ötödik búzaárus – pedig gyakorlatilag korlátozza a gabona kivitelét. Ez a helyzet a világpiacon forgó búzamennyiség oroszlánrészét adó országokban.
Ráadásul létezik még egy kiszámíthatatlan hatású meteorológiai tényező: a kínai aszály. Az óriásország búzatermésének jelentős része van veszélyben. S ha egy minisztériumi alkalmazott Kínában leírhatja egy közleményben, hogy „felmérhetetlen veszteségeik” lehetnek, ha nem fordul normálisra napokon belül az időjárás – hát az igen sokat jelent. Ha pedig Kína elkezdi felvásárolni a világ búzáját, soha nem látott magasságokba juthat annak az ára.
Az Európai Unió, a világ második legnagyobb búzaexportőre szerencsésebb helyzetben van, leginkább az igen jóra sikeredett francia termés miatt. Bár az unióban sincs éppen olcsóság: a malmi búza januárban csak 15 százalékkal volt olcsóbb az abszolút rekordnak számító, 2008. évi tonnánkénti 300 eurós árnál. A termesztők legtöbbje és a spekulánsok elégedetten dörzsölhetik a markukat: a tavaly januári búzaárnak most épp a dupláját tehetik zsebre. Már amelyiküknek még van eladó gabonája.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu