Tész-vész: avagy miért számolták fel a Mórakertet?

Évekig tartó agónia után felszámolják a Mórakert Termelői Értékesítő Szövetkezetet, ennek ellenére a történetnek nem lehet vége. Az első elismert magyar tész „állami rendszerben működik tovább” – de hogy ez mit jelent Mórahalmon, azt egyelőre nem tudni.

GazdanetTanács Gábor2011. 02. 07. hétfő2011. 02. 07.

Kép: Fercsák család gutorfölde zala megye fóliasátor paprika termesztés biogazdaság mezőgazdaság 2010 10 04 Fotó: Kállai Márton

Tész-vész: avagy miért számolták fel a Mórakertet?
Fercsák család gutorfölde zala megye fóliasátor paprika termesztés biogazdaság mezőgazdaság 2010 10 04 Fotó: Kállai Márton

Nagyobbrészt banki tartozásai maradhattak a mórahalmi központú zöldség-gyümölcs szövetkezetnek, ugyanis a 3,6 milliárdos adósság beszállítói részét, 1,1 milliárd forintot a korábban létrehozott ernyőszervezet, a DATÉSZ Zrt. részére engedményezte a Mórakert már korábban. A válság idején bajba került dél-alföldi tész-ek megsegítésére korábban hatszáz milliós segélycsomagot kapott a külön erre a célra létrehozott DATÉSZ, a segítség azonban elégtelennek bizonyult.

2008-ban, a gazdasági válság első időszakában a korábban sikertörténetnek számító Mórakert hatalmas veszteségeket szenvedett el, ekkor derült ki, hogy a nonprofit alapon működtetett rendszer nem képzett kellő tartalékokat, pazarlóan és átláthatatlanul működött. Csak a DATÉSZ-en keresztül nyújtott állami segítséggel, valamint a termelőktől kért, a forgalmuk 10%-ára rúgó tagi kölcsönnel tudott fennmaradni. Ez megrengette a beszállítói bizalmat, ahogy az is, hogy sok termelő nem kapta meg az átadott áru ellenértékét. Így viszont a Mórakert nem tudott megfelelő biztonsággal szállítani, csökkent az árualap, romlott a szövetkezet alkupozíciója a kereskedők felé. Nyár végén, illetve ősszel a hitelező termelők jelentős részét azzal az ajánlattal keresték meg, hogy amennyiben hozzájárulnak, hogy ne a Mórakert fizessen nekik, hanem a DATÉSZ Zrt., akkor azonnal megkapják a követelésük felét, a másik felét viszont csak akkor, ha vállalják, hogy további öt évig szállítanak árut a DATÉSZ-nak.

 

Az általunk megkérdezett termelők jelentős része belement az alkuba, nem azért, mert komolyan gondolta, hogy öt évig a DATÉSZ-nak ad majd árut, hanem mert úgy látták, így legalább a követelésük feléhez hozzájuthatnak. Mivel ezek már évek óta lejárt, többmilliós tartozások, amelyeknek egyébként a teljes összegére keresztet vethettek volna, nem kínálkozott ennél jobb megoldás.

Az már korábban nyilvánvaló volt, hogy a Mórakertet nem lehet megmenteni, így a felszámolás ténye senkit nem ért váratlanul. Előbb azonban felmerült annak lehetősége, hogy valamilyen újabb állami beavatkozás történik, mert a termelői és értékesítői szövetkezetek zászlóshajójának teljes megsemmisülése további bonyodalmakat vonna maga után: a felvett támogatásokat, amelyekből a milliárdos értékű infrastruktúra épült, vissza kellene fizetni az Európai Uniónak. A felszámolás bejelentése óta viszont sem a tész-szel hivatalos kapcsolatban nem álló, de annak érdemi irányítójaként ismert Nógrádi Zoltán mórahalmi polgármester, sem a Vidékfejlesztési Minisztérium nem nyilatkozott érdemben arról, hogy milyen módon fogják ezt megakadályozni. Czerván György mezőgazdaságért felelős államtitkár korábban azt mondta a HVG-nek, hogy a Magyar Fejlesztési Bank dolgozik a tész-eknek szánt mentőcsomagon. Nógrádi szűkös kommentárjaiból pedig arra lehet következtetni, hogy az állam szerez többségi tulajdont a Mórakertben, de a terv részletei még nem ismertek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek