Van-e 30 milliárd forintja kukoricát venni az államnak?

Ötszázezer tonna kukoricát kell vennie az államnak, s azt csak itthoni felhasználásra lehetne értékesíteni. Ez összesen piaci árral számolva 30 milliárd forintba kerülne. Emellett a tervezett takarmányhitel mentheti meg az állattenyésztést – állítja a Baromfi Terméktanács.

Gazdanet2011. 02. 04. péntek2011. 02. 04.
Van-e 30 milliárd forintja kukoricát venni az államnak?

Félmillió tonna takarmánykukorica azonnali felvásárlásáról kellene intézkednie a kormánynak a takarmányvásárlást ösztönző MFB-s forgóeszközhitel-konstrukció kidolgozása mellett – reagált a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) elképzeléseire Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke a szervezete honlapján megjelent írásban. Szerinte az állami felvásárlás segíthetne abban, hogy a még meglévő árukészletek ne hagyják el az országot, az állattenyésztő vállalkozások pedig gyorsabban takarmányokhoz jussanak.

Akkor érheti el célját a kialakítás alatt álló takarmányvásárlási hitelkonstrukció, ha előbb intézkedések születnek annak érdekében, hogy a szükséges készletek a hazai piacon maradjanak – hangsúlyozta Bárány László. Ezért első lépésként azonnali állami kukoricafelvásárlást kellene lebonyolítani, mivel a hitelfeltételek kidolgozása hosszú időt vehet igénybe. Mint ismert, a minisztérium egyelőre arra törekszik, hogy 20-30 milliárd forintos, kedvezményes kamatozású hitelkeretet biztosítson az állattenyésztő vállalkozások takarmányvásárlásaihoz a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) forrásinak felhasználásával.

Bárány László szerint az lenne a jó megoldás, ha az állam 500 ezer tonna takarmánykukoricát felvásárolna, azt pedig egy megfelelő elosztási és elszámolási rendszer segítségével eljuttatná az állattartókhoz. Hozzátette: így lehetne garantálni azt is, hogy a megvett kukoricából valóban állattenyésztési felhasználású tápok készüljenek. Az elnök szerint nem kellene tartani az állami tranzakció árfelhajtó hatásától sem, mert további drasztikus takarmánydrágulás akkor következne be, ha a ma meglévő gabonakészletek tényleg elhagynák az országot. Mint ismert, a BTT a hiánypszichózist mutató gabonahelyzet miatt a közelmúltban a piaci folyamatok felülvizsgálatát és új gabonamérleg elkészítését is sürgette a VM-nél.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek