Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A mostani csak figyelmeztető megmozdulás volt, ha a kormány nem hoz hatásos megoldást a sertéságazat válságára, akkor a nyár elején traktoros demonstrációt szervez a Magyar Sertéstartók Szövetsége – jelentette be a röviddel délután egy óra után rendezett tüntetésen Sákán Antal, a MSSZ elnöke, aki egyben cáfolta, hogy az elmúlt években 45 ezer sertést importált volna. Ellenkezőleg, Romániába exportált ennyi állatot.
Nem túl sok termelő és sertés jelent meg a Kossuth téren a Magyar Sertéstartók Szövetsége parlament előtti tüntetésén ma kora délután, hat mangalicasüldő és néhány tucat állattartó demonstrált. Pedig a sertéságazat újra válságban van. A takarmányköltség drámai emelkedése miatt vastagon veszteséges a termelés. A felvásárlási árakat szerényen emelkedő tendencia jellemzi, azonban még mindig 15-20 százalékkal az önköltség alatt lehet az élősertéseket értékesíteni. A sertéstartóknak nincs tartalékuk, hogy önerőből átvészeljék mire a hízók eladásán újra jövedelem képződik. Csakhogy a többi érdekképviselet még inkább tárgyal a kormányzattal, ráadásul viszonylag jó eredménnyel.
Sákán Antalék viszont sokkal kétségbe esettebbek. Szerintük amennyiben a kormányzat nem képes megoldani a takarmányozási kérdést, akár megfeleződhet a sertésállomány a takarmányhiány és a veszteségek miatt. Ezért a legfontosabb a takarmánykérdés rendezése, ha ezt nem teszik meg, úgy az összes többi intézkedés és termelői követelés értelmét veszti. Az abrakfogyasztó állatokat – baromfifélék, sertés – tartók egy része ugyanis lassan nem tud mit etetni jószágával. Ezért a MSSZ által összeállított 14 pontos petíció legfontosabb tétele, hogy az állami Concordia Zrt. és a TIG Nonprofit Kft. cégek a termelőknek biztosítsanak gabonát, melyet hat hóna alatt fizetnének ki. (folytatás!)
Ez végeredményben egy 5-10 milliárd forint értékű kedvezményes, takarmányvásárlásra fordítható hitelként fogható fel. (Tegyük hozzá, e követelés részben teljesült, mivel a kormány a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül kialakított egy 15 milliárd keretű forrást e célra, melyből 10 milliárdot a tervek szerint takarmányvásárlásra lehetne felhasználni, igaz ebből a baromfitartók 6 milliárdot szeretnének maguknak megszerezni. E keret azonban szűk a MSSZ szerint.) A takarmánykérdés versenyképességi ügy is, ugyanis a térségben a cseh kormány 300 ezer tonna gabonát különített el az állattartóiknak, míg Románia sertésenként 10 ezer forintnak megfelelő összegű támogatást biztosít.
Ki lehet pipálni azt a követelést is, mely az állatgyógyászati támogatásról, hullaelszállítás segítéséről szól, erről épp a napokban jelent meg miniszteri rendelet. Igaz a MSSZ 30 napos határidőt szab erre. Követelik még az idei állatjóléti támogatások azonnali kifizetését. (A tavalyit is csak 2011-ben kezdte kifizetni a kormány.) Több pont foglalkozik az állattartó telepek támogatásokkal megvalósuló korszerűsítésének problémáival. (Itt határidők járnak le, támogatás 10 milliárdjai veszhetnek el emiatt, miközben a beruházónak nincs pénze a fejlesztés folytatására, befejezésére.)
Azt is követelik, hogy azon állattartók, akik ellehetetlenülésük miatt befejezik tevékenységüket kapjanak egy program alapján pénzügyi kompenzációt, hogy legyen miből elkezdeni egy más jellegű agrártevékenységet. Ha ez nincs, akkor tízezrekkel nőhet a vidéki munkanélküliség.
Természetesen a petíció kitér az élelmiszer-áfa kérdésére, melyet a mostani 25 százalékról a húsok esetében egy számjegyűre kérnek csökkenteni. Ezáltal jelentősen mérséklődne a feketegazdaság 40-50 százalékra becsült aránya az ágazatban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu