Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokkolónak minősíti a legtöbb kommentár a minap megjelent számokat, s valóban drasztikusnak is felfogható a mezőgazdasági termékek februári áremelkedése. Ugyanakkor érdemes megnézni z ugyanerre az időre vonatkozó élelmiszer-árváltozási adatokat: kiderül, hogy óriási az olló a két adat között!
Az idén februárban 47,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban mérték, így aztán az év első két hónapjának átlaga csaknem 43 százalékra jött ki. (Márciusról még nincs szám, de a piaci folyamatokat ismerve már árcsökkenésről fognak beszámolni, amelynek szintje még mindig jóval magasabb lesz, mint az egy évvel korábbi, de mutatja, hogy a konszolidáció megkezdődött, a gabona- és olajosmagvak áremelkedése megállt, sőt a tőzsdei jegyzések visszájára fordultak.)
Az elmúlt 12 hónap alatt az élelmiszereknél 7,4 százalékos áremelkedést mért a KSH. Ez a 7,4 százalék áll szemben a mezőgazdasági termékek 47,5 százalékos áremelkedésével! Óriási az árolló hónapok óta. Sok újságíró csak most kapja fel a fejét, de már ez megy hónapok óta. A hatást a hazai élelmiszeriparnak kell elviselnie, mert a fogyasztói árakban alig jelenik meg valami az agrárárak emelkedéséből. Itt vannak például a sokat emlegetett pékek, akik január óta legalább 30 százalékos kenyérár-emelésről beszéltek. Aztán az egészből alig lett 10 százalék. Holott a búza egyetlen év alatt a 2,5-szeresére, a liszt majdnem a kétszeresére drágult.
Ugyanakkor ott a fránya cukor, mely febráurban egyetlen hónap alatt volt képes 16 százalékot drágulni, és márciusban vélhetően hasonló lesz az adat. Holott a cukorrépa tavaly őszi betakarítása és feldolgozása óta nem sok minden történt a gyárakban. Ott áll garmadában a kész cukor, becsomagolják és szállítják a boltokba. Vagyis itt egyértelműen nem az agráralapanyag - cukorrépa - drágulása miatt kerül egyre többe a cukor, hanem a kereskedők ügyeskednek.
Februárban az élő állatok és állati termékek termelői ára az első két hónapban 12 százalékkal emelkedett. Az agrártermékek termelői ára tavaly július óta folyamatosan és egyre nagyobb arányban emelkedik az előző év azonos időszakához képest, 12,8 és 47,5 százalék között.
Az idén februárban a növényi termékek árszínvonala 67,9, az élő állatok és állati termékeké pedig 13,3 százalékkal emelkedett 2010. februárjához képest. Az adatok szerint 2011 februárjában a gabonafélék termelői ára duplájára emelkedett 2010 februárjához képest. A búza tonnánkénti felvásárlási ára 2010 áprilisában 28 200 forint volt, most februárban már 73 400 forint. Eközben a kukorica tonnánkénti ára 54 900 forintra nőtt, ami 81 százalékkal magasabb, mint 2010 februárjában. A takarmányárak drasztikusan nőttek ennek megfelelően, az állattenyésztésben a felvásárlási árak január végén, februárban kilónként 40-50 forintot estek, s lementek a sertésnél 300 forint alá. Azóta nagy nehezen visszatornázódtak az árak, de a költségek 60-70 százalékát kitevő takarmány tovább drágult. Egyértelműen a csődhelyzet felé tart az ágazat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu