Nagyon átverhetik a gabonatermesztőt!

Nem mindegy, milyen szerződést köt a gabonáját arató, majd értékesítő termelő. Ma is sok száz per fut a bíróságokon emiatt. A Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők országos Szövetsége a mezőgazdasági termékértékesítési szerződést ajánlja, és felhívja a figyelmet, hogy sok új, „átverős” szerződéstípust kínálnak felvásárlók.

GazdanetO. Horváth György2011. 06. 23. csütörtök2011. 06. 23.
Nagyon átverhetik a gabonatermesztőt!

Állandó aktualitása van a termékértékesítési szerződéseknek, illetve az azzal kapcsolatos problémáknak. Az egyes felvásárló szervezetek és a termelők között keletkezett viták többnyire megegyezéssel zárultak. Azonban tavaly és idén is több esetben indítottak/indítanak pert a különböző kereskedő társaságok a termelők ellen. A tapasztalatok szerint a kereskedők próbálnak élni a szerződésekben kikötött fedezetvásárlási és kártérítési igényükkel. Sok függőben lévő per van még, a perek pedig időben nagyon hosszúra is húzódhatnak.

Az agrárrendtartási törvény tavaly decemberi módosításával nem szűntek meg a visszásságok a termékértékesítési szerződéskötések kapcsán – állapítja meg a MOSZ közleményében. A törvény módosítása kimondta, hogy semmis az olyan szerződéses kikötés, amely szerint a maga termelte mezőgazdasági termény szolgáltatására elháríthatatlan külső ok (vis maior) miatt egészben vagy részben nem képes termelő a hiányzó mezőgazdasági terményt teljesítés céljára mástól beszerezni, vagy helyette más szolgáltatást nyújtani köteles.

Ez a rendelkezés arra indított egyes felvásárlókat, hogy újabb szerződés-típusokat kreáljanak. Ilyen például a „biztosítéki adásvételi szerződés”, mely főleg a finanszírozásról szól, és még a vételár sem szerepel benne - azt majd később a vevő fogja meghatározni-, ugyancsak hiányzik a szerződésből az átadandó termés mennyisége, helyette „elvárható elégséges mennyiségű” termésről tesz említést a szerződés, ugyanakkor a szerződés melléklete már konkrét mennyiségről szól. Arra is lehet példát találni, hogy a szerződésekben továbbra is szerepel a fedezeti vásárlás lehetősége.

A MOSZ szerint tartózkodni kell az ilyen jellegű szerződések aláírásától, mivel ezek a szerződések nagyon hátrányosak a termelőkre nézve és jogvitát eredményezhetnek. Ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy a különböző értékesítési szerződésfajták közül csak a mezőgazdasági termékértékesítési szerződés biztosítja a vis maior eseményekre való hivatkozás lehetőségét. Ez a lényeges pont különbözteti meg egyben ezt a típusú szerződést az adásvételi, illetve a szállítási szerződésektől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek