Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A szociális szövetkezetek akkor érhetik el céljukat, vagyis a kistelepülések foglalkoztatásának növelését, ha nemcsak megalakulásukhoz, hanem további működésükhöz is kaphatnak támogatást. Ehhez azonban törvénymódosítást kell végrehajani.
A szociális szövetkezetek megerősítéséhez pályázati lehetőséget és törvénymódosítást kér a kormányzattól a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége. A szövetkezetek jelenleg csak a megalakuláshoz kapnak pályázati forrást, a működéshez nem. Pedig a kistelepüléseken az önkormányzaton kívül szinte csak a szociális szövetkezet tud munkahelyeket teremteni.
Olyan támogatásokra lenne szükség, amelyek nemcsak a megalakulásukat, hanem az elindulásukat is segítik a később „saját lábukra álló” szövetkezeteknek – mondta Schwarcz Antal, a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége elnöke az MTI-nek. Azt is felvetette, hogy változtatni kellene a szövetkezeteket érintő törvényen is, mert jelenleg nem tisztázott, hol a helyük, kihez tartoznak a nonprofit, ám profittermelésre kötelezett szervezetek, és fel kellene oldani azt a kitételt, amely szerint a mezőgazdasági termelés a tevékenység legfeljebb 50 százalékát teheti ki, valamint legyen szerepük a közmunka programban.
A szociális szövetkezeteket maguk is tesznek a megerősödésükért – közölte Schwarcz Antal, aki példaként a Hangya Szövetséggel kötött megállapodást említette, mely szerint, újra létrejönne a valamikor már jól bevált országos felvásárlási hálózat, amelyben a szociális szövetkezetek intéznék a termeltetéseket és a felvásárlásokat, a Hangya Szövetség pedig biztosítaná a logisztikát, illetve a piacot. Most várják, hogy kiépüljön az országos hálózat.
Míg tavaly nyolcvan alatti szövetkezet működött az országban, az idén már több mint 280, ami azzal magyarázható, hogy sokan kihasználták a megalakuláshoz igénybe vehető pályázati támogatást, de ez a pályázati rendszer nem tudja biztosítani a szövetkezetek életképességét és fennmaradását.
Schwarcz Antal a Nemesdédért Szociális Szövetkezet elnökeként elmondta, hogy helyben 20 embernek adnak munkát. Fűszer- és gyógynövényeket, gyümölcsöt, zöldséget termelnek. A gyógynövényeket szárítva, teának kínálják, a gyümölcsöket, zöldségeket frissen és feldolgozva is árusítják. Hagyományos módon, tartósítószer nélkül, hőkezelt lekvárokat, befőtteket, szörpöket, savanyúságokat, ivóleveket készítenek. Azt tervezik, ha pályázati támogatáshoz jutnak, építenek egy feldolgozó üzemet, ahol a helyi és környékbeli falvakban termelt zöldséget és gyümölcsöt dolgoznák fel. Addig házhoz, intézményekhez viszik a termékeiket, de helyben, a szövetkezetnél is lehet vásárolni, Balatonmáriafürdőn pedig egy árusító standot biztosított számukra a helyi önkormányzat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu