A szőlő édes lesz, az árak kérdésesek

Jó reménnyel készülnek a borászok: a tavaszi fagykár ellenére elfogadható mennyiségű és jó minőségű termés várható. Az először szüretelt Csabagyöngye szőlőfajtából már el is készült Európa legkorábbi bora. Az árak viszont még kérdésesek.

GazdanetValló László2011. 08. 25. csütörtök2011. 08. 25.

Kép: Soltvadkert, 2008. szeptember 09. Szźret, Soltvadkert hat‡r‡ban. SzšllÎ. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

A szőlő édes lesz, az árak kérdésesek
Soltvadkert, 2008. szeptember 09. Szźret, Soltvadkert hat‡r‡ban. SzšllÎ. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Ha minden jól megy, akár a 3 millió hektolitert is elérheti az idei magyar bortermés – nyilatkozta lapunknak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. De ha csak 2,5 millió hektó lesz belőle, még azzal is elégedettek lehetünk – tette hozzá. Majd két hónapig még kinn alszik a szőlő, de ha nem köszönt ránk hűvös, csapadékos időszak, teljesülhetnek a szőlősgazdák reményei. Az eső már nem hiányzik, vénasszonyok nyara, azaz napsütéses, szép hosszú ősz lenne a kívánatos, ami nem csak a mennyiséget őrzi meg, de fölhozza a minőséget is.


Egy termés a tőkén, egy a pincében, egy pedig a bankban – ez az ideális állapot egy borász számára. Ehhez képest most sem­mi nincs a pincében, mert a tavalyi, rendkí­vül gyönge termés után minden készlet el­fogyott. (Tegyük hozzá: a bankban sincs semmi, és még jó, ha nem hitel nyomasztja a gazdát.) A főtitkár szerint a tavalyi, rendkívüli időjárás (ami szerencsére százesztendőnként csak egyszer fordul elő) komoly tanulsággal szolgált a borászok számára. Kiderült ugyanis, hogy korszerű technológiával és kiváló szakmai föl­készültséggel még egy ilyen katasztrofális termésű évben is lehet minőséget pro­dukálni.


Persze az idei esztendő sem volt híjával a szélsőséges időjárási megnyilvánulásoknak. Noha a tavaszi fagy az egész országban „odacsípett” az ültetvényeknek, igazán komoly kárt csak a kunsági borvidéken okozott. Gyakoribb volt az idén a szélkár: a zsenge hajtásokat a viharos erejű szelek sok helyütt kitördelték. Kisebb foltokban pusztított a jég is, számottevőbb volt viszont a hirtelen, nagy erővel lezúduló esők pusztító hatása. Az alkalmi áradat elsodorja az ültetvények talaját, meggyengítve a tőkét, és megnehezítve, sőt esetenként lehetetlenné téve a gépi munkát: a sorközművelést, a növényvédelmet.


– Idén is a hungarikumnak számító Csabagyöngyével nyitott a szüreti szezon, amelynek terméséből már kiforrt az idei első újbor – mondta Horváth Csaba. – Ezzel együtt föltűntek a színen a szőlőfelvásárlók is – tette hozzá. A cseh, a szlovák és a román kereskedők elsősorban éppen az ilyen korai, illatos fajtákat veszik, mint amilyen a Csabagyöngye és az Irsai Olivér, amelyekből üde, könnyű borok készíthetők. A fölvásárlók megjelenése és tömeges vásárlása akár terméscsökkentő tényező is lehet, és aligha jó nekünk, ha a bortermést szőlő vagy must formájában viszik ki az országból.

 

Az árak még kérdésesek, s a következő hetekben alakulnak ki. az az igény, mely szerint megint 100-130 forint legyen egy kiló fehér szőlő, mint a tavalyi hiányos évben, ma nem látszik megalapozottnak. holott szőlésznek, éppen ez lenne az érdeke. A borászok viszont azt mondják, nincs pénztartalékuk, így jó lenne az alapanyagra az idén minél kevesebbet költeni.


Teljesen más szektor a csemegeszőlőé, melyet a főtitkár  szerint méltatlanul elhanyagolunk. Pedig az összes szőlőtermés öt százalékát kitevő csemegeszőlőt sok olyan fajta alkotja, ami méltán veheti föl a versenyt az áruházláncok által importált „takarmányszőlőkkel”, amelyek tetszetős külsejűek ugyan, de ízben, zamatban elmaradnak a mieinktől.Sajnos az sem tesz jót a csemegeszőlő népszerűségének, hogy minden szezon kezdetén tömegével kerül éretlen termés a piacra a termelők, illetve a kereskedők felelőtlenségéből. Akiknek a legjobban kellene tudniuk, hogy a szőlő nem utóérő, így a féléretten leszedett fürtökből soha nem lesz igazán élvezhető gyümölcs. A szőlőt teljes érésben illenék szedni és úgy piacra vinni, amikor már a szőlőbogyó puha, a héj áttetsző, és kialakult a fajtára jellemző aranysárga, zöldessárga, bordópiros vagy kék szín. Az érett csemegeszőlő terméskocsánya barnulni, fásodni kezd, a bogyó leve édes, ragadós, a mag pedig már könnyen elválik a gyümölcshústól.
 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek