Mintagazdaságban tanítaná a gyermekeket!

Kacorlak melletti majorban mintagazdaságot akar kialakítani egy fiatal asszony, célja, hogy a gyereknek, felnőttnek megmutathassa, mi is a különbség kecske és birka, kacsa és liba, búza és kukorica között.

GazdanetO. Horváth György2011. 10. 26. szerda2011. 10. 26.
Mintagazdaságban tanítaná a gyermekeket!

- Amíg van olyan gyermek aki azt hiszi a tehén lila, és ha tollas baromfit lát, rácsodálkozik, „Nini, ruha van a tyúkon” és amíg van olyan felnőtt aki nem tud különbséget tenni kacsa és liba, netán kecske és birka közt, addig van dolgom a világban – röviden ennyiben foglalható össze Néber-Megyesi Márta egyéni vállalkozó célja, s magyarázata arra, miért is jelentkezett még 2008-ban a fiatal gazdák támogatására.

Az éppen hat hónapos gyermekét nevelő, agrármérnök férjével Gelsén élő tájgazdálkodási mérnök 2003-ban szerezte környezetgazdálkodási szakon oklevelét Mezőtúron. A fiatalasszony egy kis zalai faluban született, és ma is ott él. Gyerekkora óta érzi, hogy elkötelezett a föld, ezáltal a mezőgazdaság felé. Szerinte a mai városi és – sajnos már a – falusi emberek többsége annyira elszakadt a gazdálkodástól, hogy az már szinte fáj, és ez ellen tenni kell valamit.

2008-ban bő tízmillió forintot nyert el a fiatal gazdák támogatására kiírt uniós pályázaton, melynek 90 százalékát már meg is kapta. A pénz döntő hányadát földterület vásárlásra fordította, mivel 2013. évre el kell érnie a vállalt 60 hektár gyep, illetve 35 hektár szántóföld területnagyságot. Így jelenleg – férjével közösen – már 130 hektárt művel. A terület egy részén gyepgazdálkodást folytatnak, mely a 40-45 húsmarha ellátását szolgálja. 2001-ben hereford marhákkal kezdték, de ma már magyar tarka teheneket és borjakat nevelnek. Emellett kukoricát, búzát, őszi árpát termesztenek, melyet főként a KITE Zrt.-nek értékesítenek, amely céggel integrátori szerződésben állnak. Néber-Megyesi Márta munkáját egy alkalmazott segíti, akit 2009. szeptemberétől foglalkoztat.

- Kezdetben férjem gazdálkodásában segítettem, majd arra az elhatározásra jutottam, hogy önálló gazdaságot alapítok egyéni vállalkozóként, a támogatási összegből vásárolt területek művelésével, gomba termesztéssel. Ezt az ötletet bővítette tovább, s most azon dolgozik, hogy egy kis méretű mintagazdaságot alakítson ki, ahol szarvasmarha, sertés, baromfi és kacsa tenyésztésével akar foglalkozni. Vállalkozása végső célja, hogy bemutathassa a gazdálkodás fortélyait mikéntjét mások számára. Fontos számára a gyermekek környezeti nevelése, a felnőttek szemléletformálása, hiszen ma már van mit formálni ezen.

A közeljövőben még legalább 20-30 hektárral szeretné a maga által kezelt területet bővíteni, melyre lát esélyt, mivel Zalában, a környéken még hozzá lehet jutni földekhez.

A pályázati pénz elnyerése óta tanul, így például a Natura 2000 előírásaival, az agrárkörnyezet-gazdálkodással és a fiatal gazdálkodók támogatásával kapcsolatos kötelező képzéseken is részt vett

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek