Állami dohányhoz jutnak a termelők

Jól indíthatják az évet a dohánytermelők az idén, hiszen az utóbbi időszak legjobb árbevételét érték el tavaly - közölte Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke hétfőn az MTI érdeklődésére.

Gazdanet2012. 02. 14. kedd2012. 02. 14.
Állami dohányhoz jutnak a termelők

A Burley dohányfajta értékesítése ugyan csak február végén fejeződik be, de az már biztosra vehető, hogy hektáronként 1,7 tonnánál nem lesz kevesebb a 2011-es termésátlag. Ez 20 százalékkal nagyobb az utóbbi évek átlagánál. Tavaly 4800 hektáron termeltek dohányt az országban, s a gazdálkodók közül 1100-an álltak szerződéses kapcsolatban a feldolgozókkal. A legnagyobb termőterület Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, mintegy 4.000 hektár, így a dohánytermesztés jelentős mértékben hozzájárult a foglalkoztatáshoz a nagy munkanélküliséggel küzdő térségben - jegyezte meg Bényei Illés.

A MADOSZ elnöke szerint várhatóan az idén is hasonló lesz a dohányültetvény nagysága az országban. A feldolgozók a szerződés-kötéseket még nem kezdték meg, Szabolcsban viszont már rendelkeznek megállapodással a gazdálkodók, mivel tavaly három évre szóló szerződést kötöttek az ULT Magyarország Zrt.-vel. Így a múlt évi termelés értékesítése után az ideit és a jövő évit is átveszi tőlük az amerikai érdekeltségű cég.

Az idei dohánytermesztés várható költségeinek stabil finanszírozását a tavalyi jó árbevétel mellett az is segíti, hogy a gazdálkodóknak a múlt héten a mezőgazdasági hivatal kifizette a szerkezetátalakítási program támogatását. Az ágazatban foglalkoztatott munkaerő megtartásához kaptak pályázat alapján forrást, így hitelfelvétel nélkül indíthatják az új termelési évet. A MADOSZ vezetője kitért arra is, hogy az Európai Uniós Dohánytermék Direktíva felülvizsgálatának ügyében, amely a dohánytermékekben használható adalékanyagok kérdését rendezné, egyelőre nincs döntés. A brüsszeli információk szerint most új szakértői gárda készít állásfoglalást, s remélhetőleg - tette hozzá Bényei Illés - figyelembe veszik azt is, hogy ne sérüljenek a termelői és foglalkoztatási érdekek. A kontinensen ugyanis 300 ezer gazdálkodó jó részének megélhetése kerülne veszélybe a hagyományosan kevert cigaretta gyártási technológiájának korábban tervezett megváltoztatásával.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek