Megszűnnek és vagyonukat is leadják a megyei kamarák

A nyári ülésszak alatt átmehet a parlamenten az új agrárkamarai törvény. Ha igen, úgy szeptembertől életbe lép az a törvény, mely kimondja a megyei kamarák megszűnését, vagyonuk kötelező leadását, beolvadását egy országos kamarába. Kötelező, néhány ezres tagdíj lesz, melyet 400 ezren fizetnek majd.

Gazdanet2012. 07. 07. szombat2012. 07. 07.
Megszűnnek és vagyonukat is leadják a megyei kamarák

A legjelentősebb változás a tervezetben, hogy a testületi tagság csak a mezőgazdasági termelők és az élelmiszer-ipari feldolgozók számára lenne kötelező, a kereskedelem, a kereskedelmi láncok kimaradnának. Korábban ez volt a legvitatottabb része a tervezetnek − a kiskereskedelem ugyanis az iparkamarai érdekeltségbe tartozik. A Magyar Agrárkamara azzal számol, hogy az új törvény szerint a jelenlegi 11 ezer helyett 400 ezerre nő a tagok száma − mondta a Napi Gazdaságnak Poprády Géza, a kamara megbízott elnöke.

Az egész ágazatban, illetve élelmiszerláncban komoly feszültséget kiváltó másik elképzelés a szavazati jog és a tagdíj közti aránytalanság volt. Az utóbbi megállapításának módja és emiatt az aránytalanul nagy bevételi terv szintén ellenállást váltott ki az érintettek köréből. Értesüléseink szerint a kormány elé kerülő javaslatban már nem szerepel az árbevétel-arányosan megállapított tagdíj, helyette mindenkire vonatkozó, fix összegű és az iparkamarai regisztrációs díj összegéhez hasonló mértékű lesz. A kamara az egy tag egy szavazat elven működne − mondta Poprády. A javaslat megszüntetné az önálló jogi személyiségű megyei kamarákat − ezek jogutódlással és vagyonátadással beolvadnának a létrejövő országos kamarába. A vagyonátadásra egy hónapos határidőt határozna meg a törvény. Ez azonban nem jelenti azt, hogy megszűnnének a megyei ügyfélszolgálatok vagy irodák, a jogállásváltozás lehetőséget teremtene azonban az egységes szolgáltatási portfólió és színvonal megteremtésére.

Az új agrárkamarát az elnök, négy alelnök és 21 elnökségi tag irányítaná. Amennyiben a parlament még ebben az ülésszakban elfogadja a törvényt, az egy hónappal később hatályba is lépne. Az elnökségi tagok kinevezését (erre a vidékfejlesztési miniszter lenne jogosult) követően pedig megkezdődhetne a kamara működési szabályainak, illetve a választási eljárásnak a kidolgozása, 2013 tavaszán pedig sor kerülhetne a kamarai választásokra is.
Négyszáz ezerre nőhet a kamarai tagok száma
A jövő héten elfogadhatja a parlament a szakmaközi szervezetek működéséről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről szóló törvény tervezetét is. Ez a jogszabály lényegében hatályon kívül helyezi a korábbi agrárrendtartási törvényt. A jövőben ugyanis a kormány − összhangban az Európai Unió közös agrárpolitikájával − elsősorban az elismert szakmaközi szervezetekre bízná a piacszabályozást. A változás az lenne, hogy a törvény mentesíti a szakmaközi szervezeteket a versenykorlátozásokról szóló jogszabály egyes pontjai alól, így a szervezetek piacfigyelést, árinformációs rendszert működtethetnek. Az árrögzítés vagy a piacfelosztás azonban továbbra is tilos lenne.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek