Utolsó nap és vége!

Nagyjából egy napjuk van azoknak, akik nem fizették be a z agrár-kárenyhítési hozzájárulást. A pénznek szeptember 15-ig kell beérkezni, máskülönben hiába szenvedett időjárás okozta kárt a termelő nem tarthat igényt a mérséklésre.

GazdanetO. Horváth György2012. 09. 13. csütörtök2012. 09. 13.
Utolsó nap és vége!

Ez évtől él az új törvény, mely a mezőgazdasági károk enyhítésére szolgáló rendszert írja le és szabályozza. Minden olyan mezőgazdasági termelő kötelezően tagja lesz az új rendszernek, aki legalább 10 hektár szántóföldi kultúrával rendelkezik. Ez a mérték szántóföldi zöldségnél 5 hektár, ültetvénynél 1 hektár. A fentieknél kisebb termőterülettel rendelkezők önkéntesen lehetnek tagjai az alapnak és fizethetnek hozzájárulást. Ennek mértéke ültetvény és szántóföldi zöldség esetében 3-3 ezer forint hektáronként, egyéb szántóföldi kultúrák esetében ezer forint. A pénznek szeptember 15-ig kell az MVH számlájára megérkeznie, tehát jobb előtte két-három nappal utalni az összeget, hogy biztosan odaérjen. Ha nem történik meg, akkor a gazdálkodó nem kérhet kármérséklést!

Úgy számolnak a szakértők, hogy a termelők nagyjából 4 milliárd forintot adnak össze. Ezt az állam kiegészíti ugyanennyivel, és így 8 milliárd áll majd rendelkezésre a károk mérséklésére.

A károkat legkésőbb november 30-ig kell bejelenteni, de nem ilyen egyszerű a helyzet. A termelőnek ugyanis a káresemény bekövetkezésétől számított 15 napon belül meg kell azt tenni: egy hivatalos formanyomtatványon kell az eseményt leírni és a becsült kárt feltüntetni, majd elküldeni a megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságához. A káresemények bekövetkezésének időpontjaként az a dátum számít, amikor a károsodás első alkalommal észlelhetővé válik.

30 százalékos kiesés kell ahhoz, hogy kártérítésre jogosultságot szerezhessenek. Számukra a kormány minap hozott intézkedéseinek egy része segíthet, feltéve, ha volt már hitelük, vagy éppen annak felvételén törnék a fejüket. Talán a legfontosabb, hogy Fazekas Sándor agrárminiszter hivatalosan is aszálysújtotta térségnek minősítette az országot. A másik, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) agrár forgóeszköz-hitel programjának keretösszege 15 milliárd forint, ebből az állattartók rendelkezésére 10 milliárd, míg a növénytermelők számára 5 milliárd forint áll.

A termelők által felvehető hitel összege 1-50 millió forint között lehet, míg a termeltetők - az integrátorok - által felvehető kölcsön összegét 250 millió forintról 500 millió forintra emelte a kormány. A termeltetők köre is bővül a baromfi- és sertéságazaton kívül a nyúl- és szarvasmarha-ágazat is bekerül ebbe a körbe. A hitelek kamatánál további 50 százalékos kamattámogatást nyújt a kormány. A hitel futamideje pedig háromról hat évre nő. A türelmi idő pedig egy év helyett három év lesz. Minderre szükség is lehet, hiszen az aszály az agráriumban legalább 400 milliárdos kárt tett. Ehhez képest elenyésző a 8 milliárdos kárenyhítési alap kerete.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek