Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az utóbbi napokban egyre többen emlegetik, hogy a mostani belvíz és kései tavasz érezhető élelmiszerár-emelkedést hoz az idén. Az árak még nem, de a belvízzel elöntött területek mértéke nőtt az elmúlt napokban.
Összesen 216 ezer hektárt borít belvíz, 14 megye 82 településén folyik védekezés. A tavasz ezen a héten lassú hőemelkedéssel érkezik, némi, de az elmúlt hetekhez képest jóval kisebb csapadékmennyiséggel. Ennyi a jó hír.
Rosszabb, hogy egyre többen emlegetnek élelmiszerár-emelkedést, a belvízre és a mezőgazdasági munkák 2-3 hete csúszására hivatkozva. Hogy ezek mennyire megalapozottak, az kérdés, és az is marad jó néhány hétig. Ez ugyanis attól függ, hogy a környező országokban mekkora a késői tél miatti kár, illetve itthon, milyen gyorsan tavaszodik a következő hetekben. Ha gyorsabban, akkor a vegetáció behozhatja a lemaradást, egy április végi vetés sem a kukoricában, sem a napraforgóban nem jelent rendkívüli állapotot, sőt, inkább visszatérést a korábbi évtizedek gyakorlatához. Más kérdés, hogy akad olyan növényi kultúra, amelyben nem lehet pótolni a kiesett időt, ilyen a zöldborsó fajták egy része. A gazdák egyébként, ahogy lehet képesek a gépi földmunkákat, gyomirtózást, fejtrágyázást vetést elvégezni, abban sem traktor, sem más berendezés hiánya nem okozhat fennakadást.
A Vidékfejlesztési Minisztérium múlt heti bejelentésének értelmében a kárenyhítő alapot a belvízkárok enyhítésére is fordíthatják a gazdák, ám a szakértő véleménye szerint a termelésből ideiglenesen kieső területek, illetve az esetlegesen alacsonyabb termésátlagok így is hatással lehetnek a terményárakra. Ennek pontos mértékét azonban nagyon nehéz megbecsülni, mivel a mezőgazdasági termékek árát csak kisebb mértékben befolyásolja a hazai piac, a világpiaci folyamatok már annál inkább.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu