Mire költünk el 1300 milliárdot?

A következő hónapokban dőlhet el, hogy 2020-ig mire fordít Magyarország 1300 milliárd forintot. Ebből jó 900 milliárd uniós pénz a többit a hazai költségvetésnek kell állnia. A napokban indult vidékfejlesztési program egyeztetése.

GazdanetO. Horváth György2013. 07. 05. péntek2013. 07. 05.
Mire költünk el 1300 milliárdot?

Nagyjából egy évig készült, a jövő vidéki Magyarországának fejlesztése jórészt rajta múlik. A szakértők a minap mutatták be a vidékfejlesztési koncepciót, mely a Vidékfejlesztési Program (VP) nevet kapta. 2014-202 között vajon mire megy el az első pillantásra rengeteg pénz, 1300 milliárd forint. Ezt a kérdést kell tisztázni őszig, majd a társadalmi egyeztetést követően Brüsszellel is el kell fogadtatni ezt a stratégiát, hogy valami lehessen belőle.

A lényeg – amely a minapi bemutatón derült ki –, hogy csak némileg változik a helyzet az elmúlt hét évben gyakorolt Új Magyarország Vidékfejlesztési Programhoz képest. Annak is legnagyobb részét az agrárfejlesztésekre költötték, és most is ezt tervezi a kormányzat. A keret 42 százalékából - 550 milliárd forint - ugyanis a mezőgazdasági üzemeket fejlesztenék. Bár Brüsszel már a 2007-2013 között érvényes magyar javaslatban is némileg rosszallóan nézték ezt az irányt, de végül elfogadták, hogy a fejletlen magyar vidék nagy részén valóban a mezőgazdaság fejlesztése segíthet a legtöbbet. Sokan itthon sem nézték jó szemmel ezt, inkább a vidéki települések fejlesztését, a „zöldenergiák” használatának elterjesztését, a tájgazdálkodás kiterjesztését látták volna hasznosabbnak. Természetesen leginkább a „zöldszervezetek” gondolkodnak így.
Most az ő kedvükre is válhat az az ötlet, miszerint a keret 26 százalékát, 338 milliárd forintot a mezőgazdasági és erdészeti ökoszisztémák helyreállítására fordítanák. Hogy ez mit takarhat, nem tudni. Ahogy azt sem, milyen kézzelfogható programok alapján sikerül majd elérni a vidék szegénység csökkentését, az önellátó gazdálkodás serkentését a keret 17 százalékából, azaz 221 milliárdból szeretnének elérni. A fennmaradó összeget 2014 és 2020 között általános innovációra, klímavédelmi feladatokra és technikai segítségnyújtásra fordítanák.

A részletek egyébként nem titkosak, sőt a tárca sok ezer észrevételt vár, ezért interneten elérhetővé tette a tervezetet, s vidéki tanácskozásokon is ismertetik azokat.

A program vitáját és értékelését a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat koordinálja, illetve az ő honlapjukról lehet azt elérni a http://www.mnvh.eu/videkfejlesztesi-program-tarsadalmi-egyeztetes címen.

Az anyag értékelését nehezíti, hogy a VP nem különül el élesen a kormányzat által indított másik 8 operatív programtól, feladatköreik és forrásaik néhol fedésbe kerülhetnek. A kis-és középvállalkozások, vagy a turisztika támogatása például történhetne a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Program együttműködésével, és a GIP-keretből támogathatnánk azon agrárvállalkozásokat, amik más szektorban is próbálnak fejleszteni. Az öntözésfejlesztés szintén társterület lehet, megosztott forrásokkal. A szegénység csökkentésére fordítható keretre a LEADER-programban résztvevő vidéki önkormányzatok és civil szervezetek pályázhatnának - sorolta a lehetőségeket V. Németh Zsolt államtitkár a VP bemutatásakor.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek