Lesz-e tejpiaci válság 2015-től?

Két év múlva megszűnik az uniós tejtermelési kvóta, ez akár nagy bajt is hozhat a hazai termelőkre. Ha addig nem nő a hazai tehenészetek és tejipari cégek hatékonysága az olcsóbb nyugati tejek és termékek még több helyet foglalnak majd el a boltok polcain.

GazdanetO. Horváth György2013. 10. 09. szerda2013. 10. 09.
Lesz-e tejpiaci válság 2015-től?

A magyar fogyasztók menthetik meg a hazai tejszektort: ha több és hazai tejet isznak, több és hazai tejterméket esznek, azzal átsegíthetik a mai nehéz helyzeten a magyar tejtermelőket és tejfeldolgozókat. De csak a vásárlók segíthetnek azon a 2015-től minden bizonnyal bekövetkező helyzeten, amelyet az uniós tejtermelési kvóták megszüntetése okozhat itthon. A magyar – és több kelet-közép-európai ország – tejágazata ugyanis nem annyira hatékony, mint egy német, dán, holland, s ezek az olcsóbb tejek, tejtermékek további teret hódíthatnak el a hazai boltokban. Már ma is megdöbbentő, hogy egyes termékeknél – például trappista sajt, hosszan elálló úgynevezett UHT tejek – több mint fele import. Ez az arány tovább nőhet 2015-től, mikortól megszűnik a tejtermelés mesterséges korlátozása. Hogy ez mit jelent, érdemes néhány évvel visszatekinteni! 2009 körül az unió hozzájárult a tejkvóták 1-5 százalékos túllépéséhez. Ez tehenek tízezreinek halálához vezetett, ugyanis túltermelési válság, nyomott árak alakultak ki. Gazdák ezrei mentek tönkre, s vitték vágóhídra jószágaikat. Főként az új tagországokban – nálunk, Szlovákiában, Csehországban – mélyült el a krízis. 2015-től viszont úgy tűnik, hogy teljes lesz a termelési szabadság. Vagyis aki bírja, kapja alapon működhet a piac: nyugati országok egy része természeti okok miatt is képes olcsóbban termelni: hegyi legelők, aszálymentes nyarak, ebből adódóan olcsóbb tömegtakarmányokra alapozva termelnek világszínvonalú technológiát, logisztikát alkalmazva. Feldolgozó üzemeik szintén a topon vannak. Mindez versenyelőnyt jelent hozzánk képest.

Adott tehát két év, hogy ezt a hátrányt nagyjából behozzuk. Ehhez fejleszteni kell, amelyhez pénz kell. Pénzt a fogyasztó tud adni, aki hazai tejterméket vesz, amely segíti a feldolgozót, rajta keresztül a termelőt. Ráférne a segítség az ágazatra, amely 2012-ben 220 milliárd forintos forgalom mellett 7 milliárdos veszteséget ért el – erről Besenyei Ferenc, a Magyar Tejipari Egyesülés igazgatója beszélt egy minapi tájékoztatón.

A kormánynak is van mit tennie: például az uniós átlagnál csaknem kétszer nagyobb, 18 százalékos tej- és tejtermék áfáját is csökkenthetné, ami eleve növelné a hazai fogyasztást, ami éves szinten 175 liter tej személyenként, ráadásul csökkentené a feketepiac részesedését is.

Olasz meló
Most nagyon megy a tehenészeknek. Főként azoknak, akik olaszoknak adják el a folyó tejet. A tartálykocsikkal kivitt tej literjéért 120 forintot is adnak a taljánok. Az itthon i feldolgozók pedig ennél 25 forinttal kevesebbet. Az országos átlagár 94,50 forint volt 2013 augusztusában. De ez az ár is jobb a korábbinál, mely tavaly 85 forintos átlagot ért el.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek