Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az idei gabonaár csökkenés miatt a tavalyinál jóval kisebb bevételhez jutó gazdálkodók számára – a növénytermesztők felének nem lett profitja a termelésből – jól jöhet egy olcsóbb, viszonylag szabadon felhasználható hitel. Ennek felvételét teszik kedvezőbbé az Agrár Széchenyi Kártya költségeit csökkentve pénzintézetek.
Jóval szélesebb gazdálkodói kör számára enyhítheti az átmeneti likviditási gondokat az Agrár Széchenyi Kártya a nyár közepe óta kétszeresére, azaz 4 százalékra emelkedett kamattámogatás révén. A kedvezmény növekedésével a mezőgazdasági vállalkozások mindössze 4,40 százalékos kamat, illetve kamatszerű járulék mellett igényelhetnek folyószámlahitelt. Azért, hogy a kedvezmények még több gazdához eljuthassanak, az Agrár Széchenyi Kártyából 42 százalékos piaci részesedéssel rendelkező OTP Bank kedvezményt ad a számlavezetés első éves díjából.
Az állami kamat- és garanciadíj-támogatást élvező Agrár Széchenyi Kártya kamattámogatása július közepe óta 2-ről 4 százalékra emelkedett, ami banki várakozások szerint több mezőgazdasági termelő számára teszi a likviditáskezelés megfizethető eszközévé a kártyát és gyorsabb ütemben nőhet a szeptemberi adatok szerint az agrárszektorba eddig kihelyezett 5 milliárd forintra rúgó hitelösszeg is. A kamattámogatás növelésével a kártya révén igényelhető folyószámlahitel a korábbinál nagyobb részét fedheti le a mezőgazdaság éves szinten 950-1050 milliárd forintra becsült finanszírozási szükségletének. Jelentős tartalékokat rejt például az átlagos hitelösszeg emelkedése is, amely a jelenlegi 6 millió forintos szintjével még nem éri el a hagyományos Széchenyi Kártya összegét, hangzott el a KAVOSZ legutóbb tartott sajtótájékoztatóján. A likviditási hitel feltételeinek javítására a bankok is törekednek, az OTP Banknál például a folyószámlahitel igénybe vett összege után fizetendő éves kamat és kamatszerűen fizetendő járulék októberre érvényes mértéke 4,40 százalék.
„A kkv-k finanszírozási lehetőségeinek javítására 2002-ben elindított Széchenyi Kártya Program hitelkonstrukciói 2011 szeptemberétől egészültek ki a kifejezetten a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások által igényelhető Agrár Széchenyi Kártyával, amely töretlen népszerűségnek örvend.”- jelezte Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója. Beszámolója szerint a bank az idei évben a Dél-alföldi és az Észak-dunántúli régióban tapasztalt elsősorban érdeklődést a konstrukció iránt, az Agrár Széchényi hitelek 61 százalékát ugyanis ebben a két régióban helyezte ki.
A kedvezményes folyószámlahitelt a mezőgazdasági szektorban dolgozók, valamint erdő-, vad- és halgazdálkodással kapcsolatos tevékenységet végző gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, valamint családi gazdálkodók, őstermelők széles köre veheti igénybe.
A konstrukciónak több előnye van, sorolták a kibocsátott Agrár Széchenyi Kártyák számát tekintve 42 százalékos piaci részesedéssel rendelkező OTP Banknál. Az állami támogatás mellett kedvező, hogy nincs kikötött hitelcél, így az összeg szabadon felhasználható és segítséget nyújthat átmeneti likviditási problémák áthidalására, váratlan kiadások fedezésére. A folyószámlahitel visszafizetett összegét pedig a futamidőn belül bármikor újra fel lehet használni. A hitelkeretet minimum 500 ezer, maximum 25 millió forint értékben lehet felvenni az OTP Banknál, legfeljebb egy évre, ugyanakkor a hitelkeret az ügyfél gazdálkodásának felülvizsgálatát követően, újabb pozitív hitelbírálati döntés esetén meghosszabbítható.
Igénybevételét segíti az is, hogy 15 millió forint hitelösszegig nincs szükség tárgyi fedezetre, biztosítékként elegendő a többségi cégtulajdonos és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) készfizető kezességvállalása.
Az OTP Bank kedvezményekkel is növeli a nyár közepe óta megduplázódott állami kamattámogatást élvező Agrár Széchenyi Kártya vonzerejét. A vállalkozások a folyószámlahitelhez kapcsolódó első évi számlavezetési havidíj egy részét is megtakaríthatják, mondta Csonka Tibor. Február végéig az OTP Bank a hitelszerződés megkötésének hónapjától kezdve 8 hónapon keresztül nem számít fel számlavezetési havidíjat azon vállalkozásoknak, amelyek az Agrár Széchenyi Kártya hitelszerződés megkötéséhez kapcsolódóan új pénzforgalmi számlát nyitnak. Ebben az időszakban az egyéb pénzforgalmi számláról az Agrár Széchenyi Kártyához kapcsolódó pénzforgalmi számlára átszerződőknek 2 havi számlavezetési havidíj nem kerül felszámításra a hitelszerződés megkötésének hónapjától kezdődően.
Az Agrár Széchenyi Kártyával kapcsolatban viszont a gazdáknak nem árt tudni, hogy először a KAVOSZ Zrt., illetve a VOSZ, valamint a területi kereskedelmi és iparkamarák irodáiban igényelhető, ahonnan a hitelkérelmet az ügyfél által megjelölt hitelintézet felé továbbítják. A hiteligénylés feltétele alapesetben, hogy a vállalkozás legalább egy teljes, lezárt üzleti évvel rendelkezzen, 15 millió forint feletti hitelkeret igénylése esetén pedig legalább két éves múlt szükséges. A vállalkozásnak rendelkeznie kell a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH) kapott regisztrációs számmal, illetve nem lehet lejárt köz-, vagy hiteltartozása.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu