Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ma éppen úgy néz ki, hogy búcsút mondhatunk a hazai tejnek és tejtermékeknek a boltjainkban. A kereskedők eddig sem nagyon törődtek ezzel – e termékkörben a legszembetűnőbb az import térnyerése –, de maga a nemzetinek mondott kormány sem. Máskülönben nem tétlenkedne, illetve nem hozott volna, és nem tervezne öngyilkos rendelkezéseket bevezetni. Mert, ha minden számítás bejön, akkor a magyarországi tejtermelők nagy részének – főként a tejtermelés 80 százalékát biztosító nagyüzemeknek és az ott dolgozóknak annyi!
E hét keddjén demonstrációkat tartottak a tehenészek: kiderült, hogy európai szinten az egyik legalacsonyabb áron veszik meg tőlük a tejet és a magyar fogyasztók számára a legdrágább áron adják el a magyar tejtermékeket. Elgondolták már, hogyan lesz egy liter, a magyar termelőtől 98-103 forintért átvett tejből 3 nappal később 300 forintos a boltban? És miként lehet német gazdától 120 forintért átvett tejből 170-180 forintos termék ezer kilométerről ideszállítva? Furcsaság ez ugye, amit évtizede képtelenek megfejteni a hatóságok, legalábbis tenni ellene nem képesek! A feldolgozói- és kereskedelmi vállalatok átláthatatlan árképzéseket alkalmaznak. A hazai termékek mégis hátrányba kerülnek a sokszor kétes eredetű import termékekkel szemben.
Demonstrálnak a tejtermelők, s felteszik a kérdést: Kinek a felelőssége az, hogy a magyar termelőknek és fogyasztóknak az sem segít, hogy az állam az unióban nem szokványos mértékű adókkal, járulékokkal, díjakkal sújtja a legális tejtermelőket. Eközben az uniós tejfelesleg levezetéseként dömpingáron – a nyugati gazdák helyzetét javítva, a magyar tejtermelők helyzetét tönkretéve -, sok esetben nyomon követhetetlen módon, az adófizetési kötelezettségnek sem eleget téve érkezik Magyarországra. Ennek kivédése állami feladat lenne, a NAV, a NÉBIH részvételével végrehajtott – az eddigieknél jóval hatékonyabb – ellenőrzésekre volna szükség, és arra, hogy az állam következetesen betartassa a saját maga által hozott jogszabályokat.
Bár, jobb lenne, ha egyeseket nem tartana be! Például a földtörvényt és a tervezett agrártámogatási rendszerről szóló passzusokat! A következő év tavaszán megszűnik a tejkvóta rendszer, ami kiszámíthatatlan piaci helyzethez vezet. Miközben a kormány ugyan a szavak szintjén kiemelt területként kezeli az állattenyésztés fejlesztését, az új földforgalmi törvény előírásai az állattartók jelentős hányadát megfosztja a takarmánytermő területeiktől és a kormány az ő kárukra kívánja erővel átrendezni a földhasználati viszonyokat és a területalapú támogatásokat is. Teszi mindezt annak tükrében, hogy a hazai tejtermelő tehenek több mint 80%-át ezek a gazdasági szervezetek tartják.
A kormány épp most dönt arról, hogy elvonja a nagyobb méretű, legálisan foglalkoztató, több tízezer vidéki munkahelyet teremtő gazdaságok – köztük tejtermelők – támogatásának nagy részét. Ráadásul mindezt úgy kívánja megtenni, hogy korábban több száz-milliárdos - részben EU forrásból finanszírozott - beruházásokra kényszerítette a tejtermelőket.
A közeljövőben válságos állapotba kerülhet az ágazat. Ez többek között azzal jár, hogy egyre több, a fogyasztók által magyarnak gondolt termék fog a hazai hatóságok által ellenőrizetlen import alapanyagból készülni, és a fogyasztók csak drágábban juthatnak hozzá a tej és tejtermékekhez.
A demonstráció helyszínei:
- Budaörs, METRO Budaörs, Budapark Keleti 3.
- Nagytarcsa Foltin Globe Kft telephelye, Naplás út 20.M0 -ás autópálya 58-as kihajtó
- Pécs Mecsek Füszért, Megyeri út 59.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu