Miért pipásak a dohánytermesztők?

Teljes a bizonytalanság: termeszt-e Magyarország a jövőben dohányt? Az uniós és hazai szabályozás tehet pontot a sok száz éves ágazat történetének végére.

GazdanetBalogh Géza2014. 09. 23. kedd2014. 09. 23.

Kép: ófehértó szövetkezet mezőgazdaság munka dohánytermelés foglalkoztatás 2011 10 04 Fotó: Kállai Márton

Miért pipásak a dohánytermesztők?
ófehértó szövetkezet mezőgazdaság munka dohánytermelés foglalkoztatás 2011 10 04 Fotó: Kállai Márton

Igen jó termésre számíthatnak az idén a hazai dohánytermesztők. Az ültetvények az idén megúszták a már-már szokásos szeptember 8-i dereket, s ha jégverés, vagy korai fagy nem jön a következő hetekben, akkor a tavalyi 1,7 tonnás hektáronkénti átlagtól nagyobb mennyiséget takaríthatnak be a földekről. A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke, Bényei Illés szerint viszont az úgynevezett kihozatal rosszabbnak ígérkezik a múlt évitől. Akkor 5-5,5 kilogramm zöld levélből 1 kiló száraz dohány lett, most viszont 6 kilogramm körüli ad annyit. Ennek az az oka, hogy a dohánylevelek szövetei a sok eső miatt vízzel telítettek. Hozzátette, hogy a mennyiségvesztés mellett a termelőknek több energiára van szükségük a dohány szárításához, ami tovább rontja bevételeiket.

De ennél sokkal nagyobb a gond: a jövő évtől több tízezren veszíthetik el állásukat az amúgy is munkanélküliség sújtotta Kelet-Magyarországon, ha nem sikerül pótolni a most kieső korábbi EU-s szerkezetátalakítási támogatást a dohánytermelésben. A MADOSZ elnöke szerint súlyos válság előtt áll, vagy akár teljes egészében meg is szűnhet a következő évben a hazai dohánytermelés, ezzel jelentős foglalkoztatási válságot okozva Magyarországon. A problémát az okozza, hogy az EU a 2015-ös évtől már nem biztosítja a szerkezetátalakítási támogatást, s emiatt több mint huszonnégy millió eurós támogatástól esnek el a hazai dohánytermesztők. A kieső összegeket hazai forrásokból kellene pótolni, de ennek megoldása egyelőre várat magára. Mint Bényei Illés elmondta, a MADOSZ évek óta tárgyalásokat folytat az EU, valamint a hazai illetékes szervekkel, hogy mind inkább segítsék a hazai dohánytermesztésben foglalkozókat, de nem csak a közvetlenül termelésben dolgozókat, hanem a termelésszervezést végző termelői csoportokat, valamint a felvásárló cégeket is. Az egyeztetések jelenleg is zajlanak, de az eredmények még váratnak magukra.

Magyarország jelenleg 4700 hektár dohányültetvénnyel rendelkezik, melynek több mint háromnegyede Szabolcsban található, ahol az egyik legsúlyosabb gond most is a munkanélküliség, amely jóval meghaladja az országos átlagot. Emellett jelentős a dohányterület a szintén sok álláskeresőt nyilvántartó Hajdú-Biharban , valamint Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok megyében, és Borsod-Abaúj-Zemplén illetve Heves megye déli részén. Súlyosbítja a foglalkoztatási gondot az is, hogy az ágazatban dolgozók 90 százaléka szakképzettség nélküli, 70 százaléka nő, 50 százaléka pedig roma, akiknek a termesztés megszűnése után szinte lehetetlen volna az elhelyezkedésük.

A levelek kétharmadát már letörték, s pár napja megkezdődött a felvásárlás is. Az ULT Magyarország Zrt. szerződéses partnereitől 6000 tonna Virginia és 3000 tonna Burley dohányfajta átvételét tervezi. A cég összesen mintegy kilencszáz mezőgazdasági termelővel áll szerződéses kapcsolatban a kelet-magyarországi térségben. Az árak hasonlóak a tavalyiakhoz. A Virginiat a prémium felárral együtt kilogrammonként 447 forintért, míg a Burleyt 378 forintért vették át a fermentálók.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek