Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
AHOGY ARRA számítani lehetett: Magyarországon megjelent az úgynevezett kéknyelv-betegség. Ez az emberre veszélytelen, a szúnyogok által terjesztett vírusos kór a kérődzőket betegíti meg.
Kép: Veterinarian Nico Vreeburg (L) is helped by goatfarmer Jan van Lokven as he vaccinates a goat against Q-fever in a farm in Vinkel on October 20, 2008. Q-fever is a disease which can be spread from animals to human beings, leading to pneumonia. AFP PHOTO / ANP / ED OUDENAARDEN *** The Netherlands out - Belgium out ***, Fotó: ED OUDENAARDEN
Csongrád megye déli részén a minap két kisebb gazdaságban is felütötte fejét egy hazánkban új kór, az úgynevezett kéknyelvűség. Ezt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) állat-egészségügyi laboratóriuma mutatta ki.
A hatóság már hetek óta szigorított állat-egészségügyi intézkedéseket rendelt el, Csongrád és Békés megye egyes járásaiban megfigyelési zónát állított fel. A Dél-Európából terjedő betegség ugyanis már a határ túloldalán megbetegített állatokat, s mivel szúnyogok terjesztik a vírust, így várható volt, hogy az előbbutóbb átlépi a határt. A vírus kizárólag kérődző állatokat betegít meg, így az emberre nem jelent veszélyt, mint ahogyan a fertőzött állatok húsa sem.
A kizárólag a szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők számára veszélyes kór gazdasági hatása jelentős. A magas lázzal járó betegség az állatok nyelvét, emésztőrendszerét, valamint izomzatát támadja meg. A fertőzött kérődzőknél az elhullási arány általában viszonylag alacsony, ám a betegség súlyos szövődményekkel járhat és sokáig elhúzódhat.
Nem kell elhullásokra számítani viszont az őz-, gím- és dámszarvas-, muflonállományban, mivel e fajok kevésbé érzékenyek a kéknyelvűségre. Mivel új betegség megjelenéséről és vélhetően folytatólagos terjedéséről beszélhetünk, a NÉBIH megfigyelési és védőzónát jelölt ki.
A két érintett gazdaság húsz kilométeres körzetében lévő állattartó telepeken a járási állat-egészségügyi hivatalok állatorvosai vizsgálják a kérődzőket. Az e zónában elhelyezkedő gazdaságokban tilos az állatok mozgatása. A legalább száz, illetve százötven kilométeres sugárban megállapított zóna területéről a kéknyelvűségre fogékony állatot kiszállítani csak hatósági engedéllyel lehet. Mivel a betegséget vérszívó szúnyogok terjesztik, a gazdáknak gondoskodniuk kell az állományok szúnyogellenes kezeléséről is. (Az időjárás segíthet: az egyre hidegebb idő várhatóan „eltünteti” az utóbb hetekben szinte nyári aktivitást mutató, felszaporodott szúnyogpopulációt.)
A hatóság arra kéri a szarvasmarha-, juh- vagy kecsketartó gazdákat, hogy a kéknyelv-betegség tüneteire fokozottan figyeljenek, gyanú esetén haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz vagy a járási állat-egészségügyi hivatalok munkatársaihoz. Mindez vonatkozik a háztájiban állatot tartókra is!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu