Bajba kerültek az állattartók

Örülhetnek a kereskedők: az alapvető élelmiszereket 5-15 százalékkal is olcsóbban tudják megvenni az élelmiszer-feldolgozóktól. Ugyanez baj az iparnak, de a termelőknek is, akik tavalyhoz képest 3-9 százalékkal kevesebbet kapnak a tejért, csirkéért, sertésért, míg 2013-hoz képest akár 12-15 százaléknyi is lehet az elmaradás.

GazdanetO. Horváth György2015. 01. 27. kedd2015. 01. 27.

Kép: , Image: 133599612, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy, Fotó: Profimedia

TRANSPORTING THE ANIMALS (PIGS) BY TRUCK TO THE SLAUGHTERHOUSE, BRITTANY, FRANCE
, Image: 133599612, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
Fotó: Profimedia

A háziasszonyok nem nagyon tapasztalhatnak az utóbbi hetekben durva áremelkedést. Ez a kereskedelmi piaci verseny oka: a viszonylagos európai túlkínálat miatt a hazai élelmiszeripar sem képes áremelést elérni, igaz, mezőgazdasági alapanyag oldalról nincs is igazán oka ennek, s a munkabért kivéve – más költségelem sem emelkedett drasztikusan. Így aztán az állattenyésztők azt kénytelenek tapasztalni, hogy 2015-ben akár 3-9 százalékkal kevesebbet kapnak a tejért, csirkéért, sertésért, mint tavaly, sőt, 2013-hoz képest 12-15 százalékos is lehet az elmaradás. Ez azonban még éppen túlélhető, mivel a költségeikben legmeghatározóbb elem, a takarmány ára egy év alatt 10-15 százalékkal mérséklődött. E szempontból a következő hónapok lesznek igazán perdöntőek, ugyanis decembertől markánsan elindult a gabona ára felfelé: az ősz óta számolt eddigi 10-15 százalékos drágulást aratásig akár újabb 10-15 százalék követheti. Ha ez bekövetkezik, s közben az állati termékek átvételi ára nem változik, sőt, netán romlik, akkor viszont sokan bajba kerülhet az állattartók egy része. (Most arról nem beszélünk, hogy az állattartók egy részétől a magyar kormány döntése nyomán megvontak uniós támogatásokat, mert egyrészt az majd év végén, és 2016 elején jelentkező probléma, másrészt a kormányzat az állattenyésztőknek biztosít többlet támogatást, melynek mértékét még nem tudják beszámolni a gazdálkodók.)

Nos, a tehenészetek a tavaly ilyenkori 106 forint helyett tavaly decemberben csak 97 forintot kaptak literenként. Ez az ár eshet még, ugyanis márciustól megszűnik az uniós termelési kvóta, s e többlet mennyiség csak tetézheti az eddig is a magyar piacot nyomó gyanúsan olcsó import tejek mennyiségét. Egyébként a tejtermékek ára a boltokban tavalyhoz képest január elején 4-18 százalékkal kisebb: előbbibe a túró, vaj, savanyított tejtermékek tartoznak, a trappista sajt 18 százalékkal olcsóbb, míg a tejföl tartotta árát.

Nagy bevételcsökkenést kell elszenvednie a sertéstartóknak: ma 337 forint az ára egy átlagos sertés kilójának, míg egy éve 370, két éve 393 forint volt. Ez 9, illetve 14 százalékos esést jelent. A feldolgozók 2-5 százalékkal olcsóbban tudják csak értékesíteni a tőkehúsokat a kereskedelem felé.

A tojástermelők viszont örülhetnek: ma a tojáscsomagolókban – ez körülbelül a nagybani piaci árnak felel meg – ma 24,3 forintot kapnak egy átlagos tojásért, míg egy év e csak 21,23 forintot. Ez csaknem 8 százalékos áremelkedést jelent.
A csirketartók ugyanakkor azzal szembesülhetnek, hogy 3 százalékkal ér kevesebbet termékük, mint egy éve, illetve 2013-hoz képest 11,5 százalékos az árcsökkenés. Ma egy kiló élő csirkéért ugyanis csak 261,7 forintot kapnak átlagban, míg két éve még 296 forint volt az ár. A baromfifeldolgozók ezzel szemben 5-10 százalékkal kevesebbért tudják eladni a mellett, combot, farhátat a kereskedelemnek, mint egy éve. Félő, hogy az ágazatban ez a szűk keresztmetszet, vagyis romlik az iparág helyzete.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek