Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Magyarországon a szívólevegős elven működő vetőgépállomány nagy része - a jogszabályi előírás ellenére - még mindig nincs deflektorral felszerelve, pedig ez a berendezés a csávázott vetőmagokról leváló növényvédőszer maradékokat a talajra vezeti, ezáltal minimalizálja a környezetszennyezést - közölte a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács az MTI-vel.
A magyar gazdaságokban mintegy 12 ezer szívólevegős elven működő vetőgépet használnak a gazdálkodók, de - a felmérések szerint - 70 százalékukon nem használják a jogszabály szerint kötelezően előírt deflektort. Ez a vetőgépekre egyszerűen felszerelhető szerkezet arra szolgál, hogy a csávázott vetőmag vetésekor a magról leváló port a barázdákba vezesse, ezáltal töredékére csökkentse az elszóródást.
A közlemény kiemeli: fontos lenne, hogy ez az arány rövid időn belül megforduljon.
A vetőmag-csávázószerek több mint százéves múltra tekintenek vissza, a csávázás során egy védőburokkal látják el a vetőmagot, amely a vetés és csírázás idején különösen kitett a kártevő rovarok és kórokozók támadásának. A csávázószer ott biztosít védelmet a csírázás idején, ahol az a legjobban szükséges: a mag és a kifejlődő gyökerek körül.
Kísérleti adatokkal alátámasztott tény, hogy deflektor alkalmazásával az esetleges csávázópor-elsodródás mértéke a tizedére csökkenthető. "Nagyon fontos, hogy a gazdálkodók is megértsék, a deflektorokkal óvják a környezetüket" - áll a Vetőmag Szövetség közleményében. Az Európai Unió szabálya szerint a berendezés alkalmazása kötelező minden olyan esetben, amikor rovarölő szerrel csávázott kukoricát vagy napraforgót vetnek. Ez az előírás Magyarországra is vonatkozik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu