Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Úgy néz ki, hogy a sertésszektor a nyertese, a baromfi, a tej pedig egyelőre a vesztese az áfa-csökkentési próbálkozásoknak. A kormány ugyanis csak a sertéshúsok áfáját akarja 5 százalékra csökkenteni 2016-tól, míg más élelmiszeré nem került szóba.
Szinte biztosan olcsóbb lesz a sertéshús, mint a baromfi jövőre. Ugyanis míg az előbbi 5, az utóbbi 27 százalékos áfá-val drágított. Ez kilónként akár 300-350 forintos árkülönbséget is jelenthet majd. Ma egy kiló karaj 1300-1400 forint, egy kiló csirkemell filé 1400-1500. Jövőre más lesz a helyzet, mert 1000-1100 forint lehet a karaj, míg a csirkehús ára változatlan marad az adócsökkentés, illetve helyben tartás miatt. Ezért aztán – érthető módon – a magyar baromfis szakma nagyon fél: a sertés és baromfi – főleg csirke, és pulyka – húsa egymást helyettesítő élelmiszer, így normális piaci viszonyok között nagyjából egyszerre változik az áruk is. A tervezett lépés esetén azonban csak a sertéshús áfája fog 27 százalékról 5 százalékra esni, ami a baromfisok számára kigazdálkodhatatlan árhátrányt jelent. Vagyis ha be is következik – mert biztosan ez lesz a következménye a disznóhús olcsóbbodásának – némi baromfihús áresés, az képtelen lesz követni a disznóét, így az a még rosszabb helyzet állhat elő, hogy a kényszerű, de határos árcsökkenés ellenére érezhető módon mérséklődni fog a baromfihús fogyasztása. Ez a feldolgozók és termelők kárát okozza, sokan tönkre is mehetnek. Már csak azért is, mert az elmúlt évtizedben - ahogy nőtt a hazai áfa szintje -, úgy telepedtek rá az adócsalók olyan ágazatokra, melyben egyszerre nagy, egyedi jelölés nélküli termékeket lehet forgalmazni. A legfertőzöttebb terület a gabonafélék, magvak, olajok, borok, tej majd a húsok, hústermékek következtek. Aztán néhány éve bevezettük a gabonáknál a fordított áfafizetést, ez a gabonafeldolgozásba - lisztek, tészták -, illetve a húságazatok felé terelte az adócsaló maffiózókat. Ahogy csökken a lehetőség - 5 százalékos adót csalni nem éri meg, 27 százalékost igen -, úgy vándoroltak más területre e bűnözők. Most az várható, hogy a sertéshúsban utazó feketézők áttelepednek az amúgy is igen „fertőzött” baromfi szektorra. A sertéságazatban a szakemberek többsége a feketegazdaság arányát 40-50 százalékra becsülik.
A kormány viszonylag kevés pénzről, becslések szerint 20-25 milliárd forintról mond le a sertéshús áfájának csökkentése miatt, de ez is csak időleges bevétel csökkenés, hiszen a piac kifehéredik, nagyon kevés lesz itt a csalás, vagyis több adó is befolyhat, mint korábban. Az összes élelmiszer 5 százalékos adóztatás mintegy 200-240 milliárd forintba kerülne évente, igaz, a feketegazdaság térvesztése miatt a későbbi időkben ennél sokkal kevesebb lenne a kiesés. Erre jó példa éppen a sertéságazat maga. Emlékezhetünk, hogy 2014 januárjától az élő- és félsertés áfáját csökkentették 5 százalékra. A hatás az volt, hogy némileg nőtt az állomány, viszont a mért 200 ezres növekmény egy részét a feketegazdaságból „napvilágra került” állomány tette ki.
A Baromfi Termék Tanács (BTT) arra kéri a kormányt, hogy a tervezett áfacsökkentéskor kezelje azonos mércével a sertés- és a baromfiszektort. A csaknem száz százalékban magyar tulajdonban lévő baromfi termékpálya a hazai hústermelés 53 százalékát adja, a hazai fogyasztásban pedig a baromfihúsok állnak az első helyen (32 kg/fő/év, míg a sertés 28 kg/fő/év). A jelenlegi diszkriminatív javaslat a fogyasztásban vezető baromfitermékek indokolatlan fogyasztás-csökkenését idézheti elő, hiszen a 22 százalékos fogyasztói árkülönbség költség oldalról kigazdálkodhatatlan, így ágazati vállalkozásokat lehetetleníthet el. A terméktanács felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar agrárium második legnagyobb exportőrének számító baromfiágazat 60 ezer embert foglalkoztat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu