Egy tévhittel kevesebb! Nincs különbség a „rossz” fehér cukor és a „jó” barna, illetve nádcukor között!

Egy divatos tévhitet is eloszlathat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) legutóbbi terméktesztje, mikor is a nádcukrokat és barna cukrokat vizsgált. Amellett, hogy kiderült, a hanoi forgalomban lévő termékek korrektek, az is bebizonyosodott, hogy a barna cukrok és nádcukrok nem tartalmaznak több ásványi anyagot, mint fehér kristálycukor és szacharóz tartalmukban sincs különbség.

GazdanetO. Horváth György2016. 10. 06. csütörtök2016. 10. 06.
Egy tévhittel kevesebb! Nincs különbség a „rossz” fehér cukor és a „jó” barna, illetve nádcukor között!

Az egyre népszerűbb barna cukrokat és barna nádcukrokat vizsgálta legújabb terméktesztjében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A Szupermenta projekt részeként a hatóság többek között ellenőrizte a cukorkészítmények eredetét, nehézfém és növényvédőszer-maradék tartalmát, valamint megvizsgálta azt is, hogy valóban több tápanyagot tartalmaznak-e, mint a közismert, cukorrépából készített fehér kristálycukrok. A 25 ellenőrzött termékből 15 esetében kellett hatósági eljárást indítani jelölési hiányosságok miatt.

A termékteszten 22 barna nádcukrot és 3 barna cukrot vizsgáltak meg a NÉBIH munkatársai. Ezek közül 20 termék főként külföldről behozott kristályos cukor, 5 pedig kockacukor volt. A hatóság kockázatbecslés alapján ellenőrizte a termékek ólom, kadmium, higany, arzén és réz, azaz nehézfém szennyezőanyag tartalmát. A kilenc vizsgált nádcukorból négynél a kimutathatósági határ alatti, míg öt terméknél elenyésző mértékű értéket mértek a NÉBIH laboratóriumában. A növényvédőszer-maradékok vizsgálatát 307 különböző hatóanyagra végezték el a szakemberek, de egyetlen készítménynél sem találtak kifogásolható értéket. Az izotópos mérésekből kiderült, hogy valamennyi nádcukorként megjelölt termék valóban cukornádból készült.

Az is egyértelműen megállapítható, hogy a barnacukrok és barna nádcukrok nem tartalmaznak számottevően több ásványi anyagot, mint a közismert fehér kristálycukrok. A szacharóz, azaz cukortartalmuk pedig gyakorlatilag megegyezik.

A hatóság szakemberei kifogásolták azokat a termékeket, amelyek bár nem bio élelmiszerek, de a termék jelölésén a cégnévben mégis a „bio” felirat szerepel, és az olyan módon volt megjelenítve, hogy a cégnév a vásárló számára a termék ökológiai eredetét hangsúlyozza, holott az valójában nem biogazdálkodásból származik. A jelölési problémák miatt a NÉBIH a 25 vizsgált termékből 15-nél hatósági eljárást indított. Ennek során figyelmezteti a cukrok gyártóit, forgalmazóit a hibák kijavítására. Szakértő és laikus kóstolók kedveltségi vizsgálaton tesztelték a cukrok küllemét, színét, ízét és illatát. A kockacukroknál szempont volt az oldódás és az is, hogy a cukor nem porlik, miközben kiveszik a dobozból. A teszteket nem csak száraz, hanem „limonádé halmazállapotban” is elvégezték.

A kristályos barnacukrok és barna nádcukrok versenyében a kóstolók kedvence a Happy Harvest Demerara durva szemcsés finomítatlan nádcukra volt. Második lett a Sweet Family finomítatlan nádcukra. A harmadik helyen holtversenyben az Interherb Gurman Mauritiusi Nádcukra és a Gold Pack Demerara finomítatlan nádcukra végzett.
A kockacukrok között első a Koronás cukor Demerara Nád kockacukra, második a Bio Cubes Bio kocka nádcukra, míg harmadik a Koronás cukor Aranybarna kockacukra lett. További információk és a részletes vizsgálati eredmények elérhetők a NÉBIH Szupermenta termékteszt oldalán.
 

Ezek is érdekelhetnek