Munkás november

A tavaszt ősszel kell előkészíteni, tehát mostanában nagyon sok a munka a kertekben: virághagymák ültetése, komposztkészítés, az évelők szétültetése, új ágyások ásása és szántás.

Gazdanet(Wirth)2016. 10. 28. péntek2016. 10. 28.
Munkás november

A lombhullató növények októberben már színes pompába öltöznek, hogy megmutassák őszi díszüket, még mielőtt a lombjukat veszítik.

A lombhullás folyamata növényfajonként változó, de időjárásfüggő is. Hosszú, enyhe ősz esetén a levelek fokozatosan hullnak csak le, aminek hátránya, hogy több menetben kell összegyűjtenünk a fák és cserjék alól.

A hirtelen beköszöntő egy-két fagyosabb éjszaka azonban egy adagban is a földre parancsolhatja a leveleket, amit így egyszerre összegyűjthetünk.

A lomb összegyűjtése több szempontból is fontos. Ha a füvet napokig vagy még tovább lombszőnyeg borítja, az alatt befülled, kipusztul. A fűféléknek a telelés egyébként is problémás, a hónyomástól is fagykárok keletkezhetnek a pázsiton, ezért a télire készülő fűfélék kondícióját ne rontsuk azzal, hogy a lehulló lombot hagyjuk napokig állni rajta.

Októberben itt az ideje a gyümölcsfák vagy a bogyósok telepítésének is. Az ültetőgödröt a tervezett telepítést megelőző hónapban célszerű kiásni, az sem baj, ha közben a tél elvonul a gödör fölött, s csak tavaszi ültetésre kerülhet sor. Két dologra azonban mindig fordítsunk figyelmet: az ültetést megelőzően kerüljön a gödör aljára egy jókora lapátnyi szerves trágya, és a talajlakók ellen használjunk valamilyen rovarölő szert.

A rendszeres fűnyírás véget ér októberben. Az utolsó egy vagy két alkalommal emeljük meg a vágási magasságot, és seperjük le az esővagy harmatcseppeket fűnyírás előtt. Ügyeljünk a szélekre is. Juttassunk ki kombinált gombaölő szer plusz műtrágya keveréket, folytassuk a gyephibák kijavítását, és fejezzük be a hasogató gereblyézést, a levegőztetést és a talajkeverék kiszórását, ha ezek átcsúsztak az előző hónapról.

Seperjük össze a lehullott faleveleket.

Ássuk ki a durva fűcsomókat, majd vessük újra a felületet, de még jobb, ha gyeptéglákat fektetünk le a csupasz foltokra. Szükség esetén juttassunk ki mohaölő szert.

Új gyep kialakításakor a magvetést már be kell fejezni erre az időre, gyeptéglafektetéshez viszont ez az optimális hónap.

Sok kedvelt díszcserje él hazánkban, amelyek a kiültetést követően egy-két évig fagyérzékenyek, később megerősödve már biztonsággal tűrik teleinket. Ilyen a selyemakác, a füge, a gránátalma. Ezek ágait célszerű összekötni, papírral betekerni, végül textillel, kenderzsákkal becsavarni. Fóliás borítást semmiképp ne használjunk, mert az nem szellőzik, és a bent lecsapódó pára elindította folyamatok, valamint a műanyag fólia alatti nagy hőingadozás károkat okozhat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!