Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több változás is várható idén az egységes kérelemben igényelhető támogatásoknál – jelentette be Szentirmay Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárközgazdasági főosztályvezetője a Gabonatermesztők Országos Szövetsége szántóföldi növénytermesztés aktualitásainak szentelt konferenciáján az AGROmashEXPO-n.
Kép: March 14, 2016 - Brussels, Belgium - A man is playing with pigs during a farmers' protest near the European Commission's Berlaymont building in Brussels on March 14, 2016., Image: 277389030, License: Rights-managed, Restrictions: * France Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News, Fotó: Profimedia
Az idén összesen 95,3 milliárd forint nemzeti, valamint 395,7 milliárd forint uniós közvetlen támogatás jut el a tárca közvetítésével a termelőkhöz. Alaptámogatásra várhatóan hektáronként 44,9 ezer, zöldítésre 25 ezer forint jut, míg a fiatal gazdák támogatása hektáronként 21 ezer forint lehet. A módosítások túlnyomórészt technikai jellegűek, és elsősorban a zöldítési és termeléshez kötött támogatásokat érintik - számolt be a magyarmezőgazdaság.hu.
A változások közé tartozik, hogy bővül az ökológiai jelentőségű másodvetésben vethető fajok listája például a sziki kenderrel és a négermaggal; a spárga és az óriás virágosnád zöldítési szempontból pedig állandó kultúrának minősül majd. A termeléshez kötött támogatásoknál megemlítette, hogy támogathatók lesznek a zöldségnek minősülő fűszernövények - a menta, a bazsalikom, a tárkony és a rozmaring -, az ipari zöldségeknél pedig az étkezési burgonya. A gyümölcsösöknél 2 alboríték kerül kialakításra (extenzív-tradicionális és új elemként az intenzív); életkor módosítás lesz a szelídgesztenyénél, és új kultúrák (áfonya, berkenye, csipkebogyó) is támogathatók lesznek. A szemes és szálas fehérjéknél módosítják a vetőmagnormákat. A tejhasznú teheneknél a termeléshez kötött támogatásnál a jövőben csak a március 31-ei állapot számít a jogosult egyedek meghatározásánál (ekkor legalább egyszer ellett és betöltötte a 23 hónapot).
A nemzeti támogatások között szerepel az idén - átmeneti támogatásként - a dohány, az anyakecse de minimis támogatása, továbbá a kivételes alkalmazkodási tej támogatás; ezekre a jogcímekre összesen 26,1 milliárd forintot különítettek el. Baromfi állatjóléti támogatásra 2017-ben 12,0 milliárd forint, az étkezési tojást termelő tyúkállományok, tenyészbaromfi fajok állatjóléti támogatása idén 1,25 milliárd forint lesz.
A sertés állatjóléti támogatás ebben az évben 9,144 milliárd forintot tesz majd ki, a tenyészkoca (anyakoca) állatjóléti támogatásra pedig 8,6 milliárd forintot fordítanak. A sertéságazat helyzetét javító stratégiai intézkedések támogatása 1,1 milliárd forintot tesz ki.
Az állatbetegségek megelőzésének, leküzdésének támogatására az idén 10,5 milliárd forintot költenek. Az állati hulla elszállítására és ártalmatlanítására 3,6 milliárd forint a támogatási keret. Továbbra is elérhetőek a megszokott de minimis támogatások – gázolaj visszatérítésre például 28 milliárdot szánnak -, de lesznek új lehetőségek ebbe n a körben is, mint a tenyészkos, illetve –bak után igényelhetőek.
A főosztályvezető beszámolt arról is, hogy tavasszal a parlament tárgyalja majd az agrár-kárenyhítési törvény módosítását: ebben egyebek között módosul majd az aszálydefiníció a légköri aszály okozta károk miatt, illetve a hozamérték számítás módja is. Jelenleg mintegy 24 milliárd forint áll rendelkezésre a kárenyhítési alapban. A 2016-os évben közel 11 ezer kárigényt nyújtottak be összesen 131 545 hektárra. Messze a legtöbb kárigény a jégeső, illetve a tavaszi fagy miatt érkezett – 48, illetve 43 ezer hektárra -, de belvízre és viharkárra is több mint 10 ezer hektárra szólóan tettek kárbejelentést a gazdák.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu