Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem késő még védekezni a cseresznyelégy ellen, főként a későn érő, ropogós fajták esetében lehet megakadályozni a „kukacosodást”. A korai fajták esetében pedig jó felkészülni, hogy a letermett fák ágait, leveleit védeni kell. Mégpedig egy olyan gombától, amely már augusztusban akár teljes lombhullást okozhat.
Kép: Szabad Föld kert O Horváth György háztáji gazdaság konyhakert növénytermesztés cseresznyefa levélbetegsége Blumeriellás levélfoltosság 2016 08 09 fotó. Kállai Márton
A korai cseresznyék egy részénél már nincs mit tenni, de általában nem is kell, mert ha meg is fertőzte a cseresznyelégy a gyümölcsöt, a kikelt lárvák még olyan kicsik, hogy szinte nincs is nyomuk: megehetjük nyugodtan, nem zavar, mert nem vesszük észre. A meggyek többségénél és a késői cseresznyéknél még nem késő a beavatkozás, vannak szerek, melyek élelmiszer-várakozási ideje még az érési idő előtt lejár.
A legtöbb cseresznye- és meggyfát viszont a tulajdonosok magára hagyják, miután leterem. Holott nagy hibát követnek el: van legalább egy olyan betegség, ami ellen még két permetezésre van szükség, hogy ne hatalmasodjon el. Talán mindenki számára ismert kép, amikor nyár közepén, de leginkább augusztusban a meggy- és cseresznyefák lombja hirtelen besárgul és pereg, mintha már ősz lenne. Mértéke olyan nagy is lehet, hogy egy-egy fa vagy ágazat teljesen lekopaszodik. A jelenség okozója a blumeriella gomba. Már most is fertőz, csak még nem látványos a kártétele. Ha a leveleket jól megnézzük, kisebb pirosas-barnás pöttyöket, foltokat láthatunk rajta. Nos, ezek a blumeriellás levélfoltok. Mostanság igen kedvező a fertőzés számára a hőmérséklet, mert e gomba igazán kánikulakedvelő.
A szaporodása a talajból indul el, így mindig az alsóbb leveleket támadja meg, onnan terjed tova. A gond az, hogy a fa augusztus végétől már nem tud fotoszintetizálni a levelei nélkül. Így ágai legyengülnek, rügyei is károsodhatnak, és például a mostanihoz hasonló kemény tél során meg is fagyhatnak, s a következő tavaszon nem hajtanak ki. Vagy éppen csak annyira futja, hogy levél és hajtás képződik belőlük, de virágrügy elvétve akad közöttük.
Védekezni érdemes tehát: mankoceb, penkonazol vagy kaptán hatóanyagú szerekkel úgy háromhetente egy-egy permetezéssel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu