A ciklus felénél a pénzek bő tizedét fizették ki eddig

Eddig a Vidékfejlesztési Program 1300 milliárd forintos keretből 150 milliárdot fizetettek ki, 774 milliárdra vállaltak kötelezettséget, eddig 969 milliárdra hirdettek pályázatot. A fennmaradó bő 340 milliárdra is sor kerül, az idén például a szarvasmarhatartást, a baromfitenyésztést és a juh-, valamint kecsketartást támogató pályázatokról való döntés is, illetve értékelik még a fiatal gazdák támogatási kérelmeit és az úgynevezett kisdiverzifikációs támogatásra beadott kérelmeket is.

GazdanetO. Horváth György2017. 09. 28. csütörtök2017. 09. 28.

Kép: Dömös, 2016. október 22. A prédikálószéki kilátó az avatás napján, 2016. október 22-én. a Visegrádi-hegység egyik legmagasabb pontján, a tengerszint felett 639 méteren álló, 12 méteres kilátót a Pilisi Parkerdő Zrt. építtette. MTI Fotó: Kovács Attila, Fotó: Kovács Attila

A ciklus felénél a pénzek bő tizedét fizették ki eddig
Dömös, 2016. október 22. A prédikálószéki kilátó az avatás napján, 2016. október 22-én. a Visegrádi-hegység egyik legmagasabb pontján, a tengerszint felett 639 méteren álló, 12 méteres kilátót a Pilisi Parkerdő Zrt. építtette. MTI Fotó: Kovács Attila
Fotó: Kovács Attila

A Vidékfejlesztési Programban (VP) eddig 969 milliárd forint értékben hirdettek meg pályázatokat, az 1300 milliárd forintos keret mintegy kétharmadát – mondta a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára Vitályos Eszter az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtt.

A programban összesen 68 pályázati felhívást tettek közzé a mostani – 2014-2020-as – uniós pénzügyi ciklusban. Ezek közül 35 pályázati felhívást lezártak, 33 pályázati felhívás még nyitott, 345 milliárd forintos keretösszeggel. Hozzátette: a programban eddig mintegy 774 milliárd forintra, több mint 60 százalékra vállalt kötelezettséget az irányító hatóság. A kifizetések nagysága pedig meghaladta a 150 milliárd forintot, vagyis a ciklus felénél a keret bő 10 százalékát fizették ki, igaz egy évet késett az uniós támogatási rendszer bevezetése minden tagállamban. A kifizetések összege nagymértékben emelkedik majd, ha a projektek értékelése befejeződik.

Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára hozzáfűzte: átalakították a korábbi kifizető ügynökséget, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) feladatait a megyei kormányhivatalok és a Magyar Államkincstár vette át. A munkát ez év elejétől végzik a mostani felállásban a feladatokat átvevő szervezetek. Az új kifizető ügynökség végleges akkreditációja várhatóan ez év október 15-től lesz érvényes.

Júniusban még csak 480 milliárd forintra volt kötelezettségvállalás, azóta ez az összeg mintegy 300 milliárd forinttal nőtt. Vannak olyan részei a Vidékfejlesztési Programnak, amelyeket egy évnél előbb nem lehet kötelezettségvállalással lefedni – ez több mint 100 milliárd forint – így most a kötelezettségvállalási lefedettség a teljes forrás 65 százaléka.
A nyár folyamán folyamatosan döntöttek a pályázatokról: az élelmiszeriparhoz köthetően a mezőgazdasági vállalkozások és az élelmiszeripari mikro- és kisvállalkozások pályázhattak, és egy, összességében több mint 90 milliárd forintos döntést sikerült meghozni ezen a területen. Emellett 180-200 milliárd forint összegű olyan beruházás valósul majd meg a következő két évben, amely a mezőgazdaság és az élelmiszeripar számára egyaránt meghatározó lesz.

A települési önkormányzatok számára 25 milliárd forintot ítéltek oda, ebből a forrásból 800 település kapott támogatást. A kertészeti pályázat esetében is határoztak több mint 25 milliárd forint támogatási összegről, amelyben például hűtő, gomba és fóliaházak, valamint ültetvénytelepítések finanszírozásáról döntöttek. Hozzátette, az idén még várható például a szarvasmarhatartást, a baromfitenyésztést és a juh-, valamint kecsketartást támogató pályázatokról való döntés is, illetve értékelik még a fiatal gazdák támogatási kérelmeit és az úgynevezett kisdiverzifikációs támogatásra beadott kérelmeket is.

Ezek is érdekelhetnek