Nem állt meg az élelmiszer drágulás

Februárban leginkább az élelmiszerek miatt nőtt a hazai infláció. A fogyasztói árak átlagosan 1,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, januárhoz viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőttek, viszont év/év alapon csaknem 4 százalékkal kellett többet fizetni egy év alatt.

GazdanetO. Horváth György2018. 03. 08. csütörtök2018. 03. 08.

Kép: Élelmiszerbiztonsági ellenörzés a Fehérvári úti piacon vásárcsarnok piac zöldség hentes hús 2013.03.28. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Nem állt meg az élelmiszer drágulás
Élelmiszerbiztonsági ellenörzés a Fehérvári úti piacon vásárcsarnok piac zöldség hentes hús 2013.03.28. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Az elemzők 2,0 százalékos februári inflációt vártak az előző két havi egyformán 2,1 százalék után. Az év második hónapjában a szeszesitalok és dohányáruk 6,4 százalékos, valamint az élelmiszerek 3,9 százalékos áremelkedése volt a legnagyobb. Az év első két hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 2,0 százalékkal emelkedtek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: az összes termékkörben lassult az infláció februárban. A tojás ára meredeken emelkedett tavaly az utolsó negyedévben, ugyanakkor februárban egy hónap alatt 9,3 százalékos csökkenést mértek. Ebből az látszik, hogy a kínálat bővülésével a korábbi szinthez közelít a tojás ára - fejtette ki. Az egy évvel korábbinál így is 37,1 százalékkal drágább volt a tojás idén februárban.

A szolgáltatások árában volt kisebb, 0,2 százalékpontnyi gyorsulás, de az 1,0 százalékos éves ütem ezzel együtt átlag alatti. A szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett a legjobban, 3,3, illetve 9,6 százalékkal, de a jövedéki adó mértéke nem változott, így nem várható további áremelkedés ebben a termékkörben - mondta.

A szezonálisan kiigazított maginfláció 2,4 százalékos volt idén februárban, 0,1 százalékponttal csökkent a januárihoz képest.

Tavaly februárhoz képest az élelmiszerek ára 3,9 százalékkal emelkedett, ezen belül a tojás 37,1, a vaj, vajkrém 13,5, a száraztészta 9,9, a tejtermékek 7,4, a tej 6,2, a kenyér 6,0 százalékkal drágult. A cukor 14,2 százalékkal olcsóbb lett.

A háztartási energia 1,6, ezen belül a tűzifa 14,4, a palackos gáz 7,9 százalékkal drágult, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott.

A szolgáltatások ára átlagosan 1,0 százalékkal emelkedett, a telefon és internet 6,0 százalékkal olcsóbb lett, de a lakbérek 4,6 százalékkal, a belföldi üdülések 6,9 százalékkal drágultak.

A ruházkodási cikkekért 0,3, az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 0,5, ezen belül a járműüzemanyagokért 2,0, a tartós fogyasztási cikkekért 1,0 százalékkal kevesebbet kellett fizetni februárban.

Egy hónap alatt, idén januárhoz képest az élelmiszerek ára 0,4 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) és a párizsi, kolbász egyaránt 3,7 százalékkal többe, a tojás 9,3, a cukor 2,0 százalékkal kevesebbe került. A szolgáltatások ára 0,4, a szeszes italok, dohányáruké 0,3, a háztartási energiáé 0,1 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek ára 0,2 százalékkal mérséklődött, a járműüzemanyagokért 0,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy hónappal korábban. A szezon végi kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek 1,7 százalékkal olcsóbbak lettek - közölte a KSH.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek