Sikért mos az eső

AHOGYAN HALADUNK előre az időben, úgy romlik az aratott búza minősége: a sok eső „kimosta” a sikért a magokból. Nincs ez másként Európa többi országában sem: sok helyen a tavasz végi forróság és aszály, máshol szintén a sok eső rontotta a teljesítményt.

GazdanetO. Horváth György2018. 07. 21. szombat2018. 07. 21.

Kép: Mohács, 2018. július 14. Résztvevők a Mohácsi Polgárok Olvasókörének hagyományos aratóünnepén Mohács közelében 2018. július 14-én. MTI Fotó: Sóki Tamás, Fotó: Sóki Tamás

Sikért mos az eső
Mohács, 2018. július 14. Résztvevők a Mohácsi Polgárok Olvasókörének hagyományos aratóünnepén Mohács közelében 2018. július 14-én. MTI Fotó: Sóki Tamás
Fotó: Sóki Tamás

A hazai búza minőségéről – miként a mennyiségéről is – eltérő hírek jönnek az ország különböző pontjairól. Ahol a tavasz nagyon száraz volt, ott eleve kisebb hozamokat várhattak, máshol jobbak az átlagok. Ahol sok eső esett az aratás kezdete óta, ott szinte naponta romlott a minőség: például Zala megyében több helyütt is az elvárható 30 helyett csak 24 vagy 29%-os a sikértartalom. (Az előbbi már csak a takarmányminőségnek felel meg, míg az utóbbi még belefér a 28%-tól induló euró kategóriába.) Az igazi jó búza 30 feletti értéktől kezdődik – persze a pékek tudnak a gyengébből is kenyeret sütni. A búza fehérjetartalma is alacsonyabb idén a szokásoshoz képest: 11-12%-nyi.

Ezért is, meg a nagy búzatermesztő körzetekből érkező beszámolók – és persze a forint gyengülése – miatt drágább a gabona, mint volt tavaly: az étkezési búza ára 47-50 ezer, a takarmánybúzáé 44–46 ezer forint/tonna között mozog.

Az idei időjárás Európa északi részét, illetve az orosz és ukrán területeket is sújtotta, meglehetős kiesést okozva a kalászosokban – állapította meg az USA mezőgazdasági minisztériumának legfrissebb elemzése. Ezért az unió egészét véve 145 millió tonnát arathatnak, ami 4%-os kiesést jelent. Várakozásaik szerint az ukránok 1,5 millió tonnás elmaradást szenvednek el a tavalyi 25,5 milliós terméshez képest, az oroszok pedig, akik 67 millió tonnás összhozamot várnak, már 18 millió(!) tonnás kiesést becsülnek. Az aszály a legnagyobb bajt a németeknél, a lengyeleknél és a brit szigeten okozta, de a francia, bolgár és cseh gazdák is csalódtak az idei évben. Nálunk is kisebb a termés, egyedül a nem túl jelentős termelőknek számító szlovákok és a spanyolok tapasztaltak többletet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek