Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lényegében a szeptember elejei időszakot kivéve szinte július óta nem volt országos, a növények számára megfelelő mennyiségű vizet adó eső az országban.
Kép: Vetés vetögép traktor földmüvelés Dúró Kálmán Zsáka területe Hajdú-Bihari gazdák, akik nem nyertek földbérleti jogot, így földterületük egy részét elveszették 2015.10.09. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Lassan be lehetne jelenteni az országos aszályt is. Amennyiben egy-két héten belül nem jön eső, illetve, ha érkezik is, de hamar beköszönt egy fagyosabb időszak, úgy nagy bajba kerülhetnek a gazdálkodók. Egyszerűen nem vagy alig, illetve hiányosan kelnek az eddig elvetett magvak, így pedig gond lehet a jövő évi repce-, árpa- és búzaterméssel is.
A repce már augusztus vége, szeptember eleje óta a földben van, de az országot járva alig akad terület, ahol szép, egységes és megfelelően fejlett növényeket látnánk. Holott ilyenkor 4-6 leveles állapotot kellene mutatnia, azaz legalább 10-15 centis növényekkel kellene találkoznunk, amelyek szinte már elfedik, egységesen beterítik a talajt. Ehelyett inkább egy-egy erősebb széllel por száll fel a táblákról, és hiányos sorok, nagyobb üres foltok tarkítják a területet.
A repcéénél is rosszabb a helyzet az őszi árpa és őszi búza vetését illetően. Szinte alig látni szépen soroló vetést, a magvak a porban fekszenek, várják a vizet. Amennyiben október végéig megérkeznek az esők, illetve nem jön nagy hideg, akkor a gabonafélék még idejében kikelhetnek, illetve fejlődhetnek is a tél beálltáig.
Az őszi talajmunkákhoz is csapadék kellene: a kötött talajokon csak pattog a tárcsa, az eke alig fogja a megtömörödött, kiszáradt földet. A vetés előkészítése sok helyen ezért lassú, illetve ilyen talajokon képtelenség megfelelő minőségű magágyat készíteni. Ez pedig alapvetően meghatározza a vetés minőségét és sikerét.
Persze – ahogyan az már lenni szokott – a mezőgazdaságban sokan örülnek is a meleg, száraz időnek, így azok a gazdák, akik kukoricát aratnak. Az időjárás ugyanis a zsebükre dolgozik: a tengerit a legtöbb helyen nem kell szárítani, ami tonnánként 800- 1000 forintos megtakarítást jelent. A gombásodás sem terjed ilyen körülmények között, ezért nagyobb fuzáriumos tételekről sem számolnak be az átvevők, a minőségellenőrök. A gyümölcsöt, szőlőt szüretelőkön is segít a meleg idő, szépen, a minőség romlása nélkül betakarítható a még kint lévő termés. A szántóföldi zöldségtermesztők egy részének is kedvez ez az idő: szárazon lehet felszedni a gyökérzöldségeket, a burgonyát stb., ami a téli betárolást segíti, mert nem kell mosni, majd újraszárítani a terményeket.
Lassan meg lehetne hirdetni az országos aszályt: egyre nagyobb a csapadékhiány, az elmúlt 30 nap során 20–50 mm-rel kevesebb esett az átlagosnál. Kritikus a helyzet az Alföldön, ott még a talaj mélyebb rétegeiben is alig van nedvesség – országos jelenség, hogy a vetés során igen lényeges, felső 20-25 centiméternyi talajban szinte sehol sincs víz. Nagyjából kéthavi csapadék, úgy 150 mm hiányzik a földekről.
Ugyanakkor a felhőmentes égbolt miatt igen sok helyen már a talaj mentén, sőt az ennél magasabb rétegekben is előfordul fagy. Ez szintén nem segíti az őszi munkákat a mezőgazdaságban.
NÉMETH ANDRÁS PÉTER FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu