Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
EGYSZERŰBB, KORSZERŰBB, zöldebb és igazságosabb: az elképzelések szerint ilyen lesz a Közös Agrárpolitika 2020 után. Az átfogó tanulmányt, illetve a törekvésekről szóló előadásokat decemberben, Brüsszelben konferencián osztották meg egymással és az újságírókkal a szakemberek.
Kép: TO GO WITH AFP STORY BY DENIS ROUSSEAU French farmer David Forge shows how he makes a video with the help of a drone for his web channel on his farm on January 30, 2017 at Saint Senoch, central France. - Every week the young farmer from the French Indre-et-Loire department makes thousands of fans discover his farm via the internet. (Photo by GUILLAUME SOUVANT / AFP), Fotó: GUILLAUME SOUVANT
A most bemutatott tervezet az elmúlt években már többször hallott törekvések összefoglalója. Az uniós gazdaságpolitika egyszerűsítette ugyan a Közös Agrárpolitikát (KAP), ám még bőven van hova fejlődni. Modern mezőgazdaságot szeretnének, amely ki- és jól használja a technológiai újdonságokat, még hatékonyabbá teszi a termelést. A drónokkal, telefonos applikációkkal és más eszközök igénybevételével nem csak a növekedés, de a sikeres környezetvédelem is célkitűzés. A minél pontosabb tápanyag- és növényvédőszer-kijuttatás továbbra is prioritás. Az már más kérdés, hogy a valóságban mindez mikorra valósulhat meg. Mert ahogyan a konferencián jelen lévő előadók prezentációjából és az unió államaiból érkező újságírók kérdéseiből is kiviláglott: hiába a szándék, ha az agráriumban tevékenykedőknek egyszerűen nincs pénzük a hiányzó eszközök beszerzésére, gazdaságuk átalakítására. Az uniós törekvések ellenére sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy a legtöbb tagállamban a mezőgazdasággal foglalkozók nem élnek meg jól a gazdaságukból – s itt nem a nagyüzemi gazdálkodókra, hanem a kistermelőkre, ökogazdálkodókra és más, kisebb családi vállalkozásokra gondolunk. Az igazságos elosztásra törekvés azonban továbbra is létezik, a KAP jövőbeni tervei között szerepel a támogatások méltányosabb és hatékonyabb felhasználása. Ebben jelenleg elég nagy eltérések tapasztalhatóak az egyes országokban, az új szabályzat viszont változásra törekszik: közös uniós célokat határoznának meg, ám a szabályok országonként változnának. Testre szabott stratégiát várnak minden tagországtól, a konkrét beavatkozások előtt azonban egyeztetést vár a bizottság – amely egyébként rendszeres felülvizsgálatot tartana, hogy a kiosztott pénzek valóban a megfelelő helyre kerüljenek. Méltányosabb és hatékonyabb elosztást vizionálnak, ahol a kis- és közepes méretű gazdaságok a versenyképesség növelése érdekében nagyobb támogatást kapnak.
A cél a modern és hatékony élelmiszer-ipari, mezőgazdasági szabályrendszer kiépítése, ahol a kistermelők is jól járnak, a fiatalok számára vonzó a mezőgazdaság, s olyan európai agrárium jön létre, amely versenyképes és hatékonyan reagál a környezeti kihívásokra – mondta Phil Hogan, az unió agrárbiztosa. A jelentés kitér arra is, hogy az európai mezőgazdaság versenyképessége erősödött, ám a termelékenységet tovább kell növelni a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével. Fontos cél, hogy 2050-re nettó nullaszázalékos legyen az üvegházhatású gázok kibocsátása. Tovább szigorodnak a gazdákra vonatkozó környezetvédelmi szabályok is. Szeretnék, hogy a gazdálkodók munkáját – amennyiben igénylik – tanácsadók segítsék: mindig választ kapjanak, ha például a növényvédő szerekkel vagy a víztakarékossággal kapcsolatos kérdéseket tesznek fel.
FOTÓ: GUILLAUME SOUVANT, AFP
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu