Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ÚGY TŰNIK, az idén a sertéshelyzet is a baromfi-, főként a csirketenyésztők ellen hat. Az ágazat egész Európában némi túltermeléssel küzd, s ahol már előfordul az afrikai sertéspestis, ott még inkább nehéz időszakok várhatók.
Kép: Szebény baromfi telep és csirke feldolgozó húzüzem élelmiszer szárnyas 2011 12 12 Fotó: Kállai Márton
Hogy mi köze a sertéspestisnek a csirkehús árához? Igen sok, mivel a disznóhúsért és a baromfiakért fizetett árak szinte mindig egymás mellett, párhuzamosan mozognak. Kevés a kivétel, most sem erről lesz szó. Az európai sertéspiac a tavaly megjelent és az idén is folytatódó afrikai sertéspestis miatt kissé megroggyant. Ahonnan a betegség miatt kiszállítási tilalom érvényes, ott némi készletek halmozódnak fel, s ezzel az árak is lejjebb mennek. Ez viszont kihat a csirkehús árára is, mivel a két húsféle egymást helyettesítő termék, a fogyasztók mindig azt választják, amelyiknek relatíve kedvezőbb az ára. Az utóbbi évtizedben szinte egyértelműen a német sertésárak határozzák meg a magyar belpiaci felvásárlási árakat, s ott nem várható drágulás. Sőt ha bekövetkezne, amitől mindenki fél, hogy a sertéspestis megjelenik Németországban is, akkor jöhet a nagyobb áresés is, hiszen jelentős német exporttételek maradhatnak az európai piacon.
Tehát a disznóbajok miatt sem jók a csirkehúspiac idei kilátásai, a baromfiágazat önmagában is világszerte szintén túltermeléssel küzd – s ez jellemzi az EU-t is. Ezt tetézi az Ukrajnából származó sok ezer tonnás, féllegális-illegális import, ami szintén komoly piacbefolyásoló tényező az ilyen éles helyzetben.
A magyar baromfi ára tavaly szeptemberig elfogadható volt, nagyjából akkorra futott ki a két évvel ezelőtti madárinfluenza áthúzódó hatása. Azóta kezdenek a feldolgozóknál a készletek felhalmozódni. Szakértők szerint a nyár elejéig, a turistaszezon kezdetéig nem várható nagy változás, akkortól lehet majd némi keresletfelfutásra, s így talán jobb árakra számítani.
Nagy kérdés, hogy mi lesz a britek unióból való kilépésével. A Brexit után ugyanis szinte biztos, hogy vámokat kell fizetni. Márpedig az Egyesült Királyság nem önellátó baromfihúsból, eddig folyamatosan nagy tételeket vásárolt az Unión belüli országoktól is. A vámok miatt dráguló termékből viszont biztos, hogy nem lehet a mostani tételeknek megfelelő mennyiséget a szigetországba szállítani – ami megint csak azt jelenti, hogy az uniós tagországok baromfitermékeinek helyet kell találni más piacokon. Ez időt igényel, addig pedig biztosan számolhatunk piaci zavarral, nyomottabb árakkal.
A baromfiágazat helyzete tehát most stabil, de igen sok – és inkább negatív előjelű – tényező befolyásolja a következő esztendő lehetőségeit.
KÁLLAI MÁRTON FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu