A fagyokig virágos maradhat a kertünk...

Ha valaki őszi virágra gondol, szinte biztos, hogy a legtöbbször a krizantém jut az eszébe. E gyönyörű fajtának is számos változata ismert, és persze még rengeteg olyan virágunk van – évelő és egynyári egyaránt –, amelyek egészen az igazi fagyokig díszítik a kertet.

GazdanetO. Horváth György2021. 09. 13. hétfő2021. 09. 13.

Kép: Szabad Föld kert konyhakert mezőgazdaság háztáji termelés 2014 09 09 Fotó: Kállai Márton

A fagyokig virágos maradhat a kertünk...
Szabad Föld kert konyhakert mezőgazdaság háztáji termelés 2014 09 09 Fotó: Kállai Márton

Kezdjük azokkal, melyek egész nyáron hozzák a virágaikat és a fagyokig számíthatunk rájuk. Ilyen a szinte elpusztíthatatlan és millió méretben, virágformában pompázó büdöske. Magjait gyűjthetjük, de el is szórja azokat, így magától fenntartja az állományát. Kedvelt a nyár közepétől díszítő és folyamatosan bimbókat nevelő dália. Köztük is találni törpe, közepes vagy akár a kétméteres magasságot elérő fajtákat.

Pompáznak a szimpla, az összetett szirmú, és a fehértől a szinte feketésbordóig terjedő színskálát képviselő virágok. Egy dologra kell figyelni: a gumóit szárdarabbal együtt még a fagyok előtt fel kell szedni, és közepesen száraz, fagymentes helyen tárolni.

A különféle kúpvirágok, a tölcsérvirágok szintén nyártól télig pompáznak, magjaikat maguk is szórják, de a többségük töve át is telel. Ha a gombás betegségre kicsit érzékenyebb legényvirág túléli az esős időt, akkor szintén a fagyokig virágzik.

Régen szinte minden kertben voltak, ma kevesebb helyütt díszítenek az őszi rózsák. Van törpe változata is, de a többség a közepes méretet éri el. Színük változatos, a fehérestől a ciklámenszínűn át a mélyliláig, kékes beütésűig terjed. Érdemes vele ott számolni, ahol nyáron csak a zöldjével, ősszel viszont a virágával ékesíti a kertet. Szempont a telepítésnél, hogy évelő és nagy csoportban kezelve ad szép hatást. Őszi a sisakvirág is, amely másfél méteres magasságra is megnő, átha­tóan kék virágai lenyűgöző látványt nyújtanak, főként, ha legalább 5-6 tövet ültetünk egymás mellé. Évelő, tőosztással magunk is felszaporíthatjuk ezt a Kínából származó növényt.

Sokan csak tavasszal gondolnak az árvácskára, holott érdemes a nagy melegek múltával ismét a kertekbe, ládákba ültetni. A kertészeti árudák számos formáját – a törpe virágú vagy akár a futó változatot éppúgy, mint az óriási virágzatúakat – árusítják. Még a kisebb fagyokat is bírják, a lényeg, hogy gondoskodjunk a locsolásukról. A tö­vek többsége áttelel, így a kitavaszodás egyik legkorábbi színpompás növénye lehet.

Ne feledkezzünk meg a muskátlikról sem. Túlélve a nagy nyári kánikulát, az ősz beálltával „kirúgják magukat”. Különösen igaz ez a futómuskátli-fajtákra, mivel ezek igazából nyáron is ott érzik jobban magukat, ahol csak délelőtt kapnak közvetlen napsütést. De a hagyományos muskátlik is hasonlóan viselkednek, egészen a fagyokig virágoznak. Utána vigyük védett helyre őket.

S persze a krizantémok: nyár végétől ontják virágukat. Ősszel szinte minden boltban, árudában vehetünk szép töveket, ezeket érdemes a fagyok előtt a földbe ásni, néha locsolni, akkor akár évekig is élnek kertünkben, s ősszel biztosan számíthatunk rájuk.

Ezek is érdekelhetnek