Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A kissori vegyesbolttól húsz méterre van egy rozsdás sörbontó az oszlophoz kötve. Ez a sörbontó egyidős az üzlettel, hiszen egy tanyaközpontban az ember sörözni is a boltba jár, ám ott tilos alkoholt fogyasztani. Húsz méterre a bolttól viszont szabad a gazda. A külterületi boltok egy részében a gyakran abszurd szabályokból annyit próbálnak betartani, amennyit éppen muszáj.
Nyakunkon az uniós csatlakozás, ami az üzletek számára újabb betartandó szabályok seregével egyenlő. Szükség lesz női és férfi személyzeti vécére, háromosztatú szekrényre, öltözőhelyiségre, kosármosóra, zuhanyozóra, kézmosóra a kiszolgálóhelytől három méteren belül, külön élelmiszerraktárra és vegyi raktárra, külön bejáratra az árunak és külön a vevőnek.
{p} És ezek még csak az uniós előírások; külön probléma a közelmúltban bevezetett HACCP minőségtanúsítási rendszer, amelyet kötelezővé tettek minden élelmiszerüzlet számára. A kiskereskedők ebből azt fájlalják leginkább, hogy olyan aránytalan adminisztrációs kötelezettségeket ró ki rájuk, amit nem képesek betartani. A kissori boltban egy öregember rak a tűzre, míg a fiatalasszony kiszolgálja azt a pár vevőt. Az utolsó egy szelet csokit vesz az unokának, utána egy órán keresztül senki nem zavar minket.
{p}- Sok itt a nyugdíjas, meg az olyan, aki nem szeret dolgozni, és nem is dolgozik. Sokan vannak jövedelempótlón. Nincs más hátra, mint hogy írom a füzetbe, ki mennyivel tartozik, aztán a hozzájárulásukkal én veszem fel a postástól a pénzt. Már jobban tudom, kinek mikor jön gyes vagy jövedelempótló, mint ő maga. Jobban is várom. Kár, hogy árut nem lehet ebből rendelni: elég sokat érő füzetem van most.
{p}Császár Zoltánné édesapja vette meg a boltot, amely szűkösen eltartja az elvált fiatalasszonyt és óvodás korú kisfiát. Hó végére kétszázezer forint körüli tartozást halmoz fel a tanyaközpont lakossága a boltban, ami apránként csurog vissza a kasszába. Hogy mit hoz az uniós csatlakozás? Még nem tudják. A bolt vezetője most várja a szakértőt, aki majd felvilágosítja, hogy mit kell megváltoztatni az üzletben. Amíg a szakértőt lesi, reménykedik, hogy a külön épületben elhelyezett zuhanyozó és vécé maradhat úgy, ahogy van, nem kell őket beköltöztetni a főépületbe. De mindenképpen felújítja a boltot: ebből ugyanis megél. Még ha a befektetés soha nem is fog megtérülni.
{p}- Most nyílt itt a szomszédban a büfé. Oda azért el kell menni. A kocsmába vitték a pénzt, itt meg mondták, hogy írjuk már fel. Erre mondtam: nem írunk. Persze itt is sokan vannak, akiknek a szesz fontosabb, mint a kenyér. Bejön a múltkor az egyik: írjuk fel a kenyeret meg a bort. Mondom neki: a kenyér mehet, a bor marad. Akkor már nem kellett a kenyér sem.
- Az új szabványok? Adminisztráció? - kérdez vissza, amikor a HACCP minőségtanúsításról kérdezem - Én nem csinálom meg, lehet, hogy már hatályban is van. Felmosok mindig zárás után Domestosszal, elmosom fertőtlenítővel a kosarakat, de nem vezetek naplót róla. Kártevők nem nagyon vannak, egy volt, az fennragadt a hátsó ajtónál. Fel kéne azt is írni, hogy hol vannak csapdák, bejelölni a tervrajzon. De tervrajz sincs, az ÁFÉSZ óta apám a sokadik tulajdonos, és hogy a tervrajzok hova lettek, nem tudja senki.
{p}Az áfészok a rendszerváltás után sorra megszabadultak a külterületi üzletektől, a népesség ugyanis olyan csekély, és annyira nincs pénze, hogy a tanyai boltokat fenntartani a jelen pillanatban inkább szociális tevékenység, mint üzleti.
- A tanyák elnéptelenednek - mondja Patik Imre, az üllési áfész elnöke -, és ezt a boltok nem bírják. Nem a HACCP meg az EU-követelmények jelentik a fő gondot, hanem az, hogy a minimálbér-emelkedéssel, szabadsággal együtt ki bír-e gazdálkodni a bolt egy fizetést vagy egy fél fizetést legalább. Persze az sem segít, hogy a HACCP nem veszi figyelembe a különbséget egy napi három kiló és egy napi két mázsa szalámit eladó bolt között.
{p}De a szabályozás máshol is szül furcsa helyzeteket. Az egyik boltunkban például nem adhatunk el szalámit, csak egészben, mert a víz minősége nem megfelelő, és a szalámit vágó kést ebben a vízben mossák. Vegyenek tehát a környékbeliek egész rúd szalámikat, mert rossz a víz; de arra nem gondol az ÁNTSZ, hogy a lakosság azt a vizet issza, amióta él.
- Ha én magánvállalkozó lennék - fejezi be az elnök -, jobban járnék, ha eladnám ezeket a boltokat, és a pénzt például államkötvénybe fektetném.
Az üllési áfész saját boltja a kiskunhalasi út mellett van - tiszta és rendes, a választék is nagyobb, mint ahol eddig jártam. Itt már végrehajtották a szükséges változtatásokat, a falon vadonatúj a kézmosó.
{p} - A bevásárlóközpontok, a nagybani piac mind elviszik a vásárlókat - mondja Szalay Lajosné, aki majdnem húsz éve dolgozik az üzletben - Régebben a nagy ünnepeken érzékelhető forgalomnövekedés volt, ma ez sincs. Régebben megesett, hogy két garabollyal is vásárolt valaki, figyelték az akciókat: ha éppen olcsóbb volt, vettek öt szappant. Ez itt vegyesbolt: de már a műtrágyát meg a növényvédő szert sem vásárolja senki. Úgysem tudja a termelő kigazdálkodni az árát.
A hódmezővásárhelyi áfész elnöke, Kokovai János úgy véli: az állam azonos feltételeket szab a multiknak és az egy ember megélhetését nyújtó, kieső területeket ellátó kis üzleteknek.
{p}- A HACCP minőségtanúsítási rendszer olyan dolgokat vesz adottnak, amelyek a külterületen még nem találhatóak meg feltétlenül. Hogyan maradjon nyitva egy üzlet, amely száz olyan embert lát el, akinek így nem kell hat kilométerre mennie kenyérért, amikor a területen nincs csatornázás, márpedig enélkül a HACCP követelményeinek nem is lehet eleget tenni? Hallottam, hogy az unió országaiban is van ilyen szabvány, de ott nem kötelező, és nem értem, hogy itt miért tettük kötelezővé. A külterületi boltokat javarészt kényszervállalkozók működtetik, nem kereskedők ők, nem akarnak kacsalábon forgó palotát, csak meg szeretnének élni. Nem értem, miért kellenek az unióbelieknél is szigorúbb szabályok: hogy a rozsdamentes mosogatónak a rozsdamentes mosogatóját is be kelljen szerelni.
{p}Egy utolsó bolt maradt hátra, amelyet nehezen tudtam megtalálni. Az útról alig látszik, a volt áfész-alkalmazott bérli, muszájból. Talán a legmesszebb van minden szabványtól, amit valaha csak kitaláltak: a bontó nyíltan, becsületesen kinn az asztalon, négy kucsmás földi iszogatja a sört bent, a melegben. A boltosnak nincs mit mondania szabványról, unióról, inkább csendben örül, hogy nem az ÁNTSZ-től jöttem. A helyiekben van annyi jóérzés, hogy látják a kínját, és elballagnak a ház mögé, kivéve egy bajszos részeget, aki mindenáron interjút akar adni.
{p}- Nagyon jó ellátásunk van. Szép kenyereink. Valamikor sütöttem ettül nagyobbakat is, munkásőrbe. Veknibe volt háromkilós is, gurultak, mint a kocsikerekek. Volt egy ilyen nagy kosarunk. Meg volt egy kenyérbolt is, de az már megszűnt. Volt egy fapad, azon ült az öreg Simon tata. Mintha hallanám még a hangját.
A másik három kucsmás unja már a dumát; amikor indulok, az egyik épp pisálja le a kerítést, diszkréten. Nesze neked, HACCP!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu