Az állam ötvenmilliárdért vesz üzletrészeket!

Lezárulhat a még fel nem vásárolt szövetkezeti üzletrészek sorsa 2005 első felében. Ehhez a parlamentnek kell olyan új szövetkezeti törvény alkotnia, mely alapján a jelenleg az aktív tagok birtokában lévő mintegy ötvenmilliárdot érő üzletrészvagyont is felvásárolja az állam.

Hazai élet2004. 12. 17. péntek2004. 12. 17.
Az állam ötvenmilliárdért vesz üzletrészeket!


A talonban lévő vagyon felvásárlásának ígéretét a Medgyessy-kormány programja tartalmazta, s lényegében úgy szólt, hogy minden szövetkezeti üzletrészt megvesz az állam. Ez nagyon fontos mozzanat volt, mivel a 2001 végén, 2002 tavaszán, az Orbán-kormány időszakában megindult üzletrész-felvásárlás előbb csak az úgynevezett külső üzletrészek tulajdonosaira vonatkozott, majd kiterjedt a nyugdíjasokra és a csőd- és felszámolási eljárás alá vont szövetkezetek tagjaira is. Akkoriban viszont a még működő szövetkezetek aktív tagjairól szó sem esett. Az állam százszázalékos névértéket fizetett az üzletrészekért.
Az állam a program során - kölcsönből - mintegy hetvenmilliárd forint értékű üzletrészt vásárolt fel. E hatalmas vagyon sorsa azonban pillanatnyilag legalábbis bizonytalan: a működő szövetkezeteknek nem kell (eddig csupán alig a felvásárolt tételek tíz százalékára érkezett visszavásárlási igény), az állam pedig nem tud mit kezdeni a jóformán értéktelen üzletrészekkel.
Mindesetre tény: sok - legalább ötszáz - névleg működő szövetkezet ma már nem egyéb egy falra szegezett cégtáblánál. Fenntartásuk pusztán azért érdeke a tulajdonosoknak, mert ha a kormány két évvel ezelőtti ígérete teljesül, akkor a tagok készpénzre válthatják üzletrészüket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek