Maradnak a falugazdászok

- Valóban átszervezzük a falugazdász-hálózatot, de a rendszer megszüntetéséről szó sincs. A lényeg: a változásokból a gazdálkodók alig vesznek majd észre valamit, ellátatlan település továbbra sem lesz - mondta kérdésünkre az agrártárca helyettes államtitkára, Máhr András.

Hazai élet2004. 12. 03. péntek2004. 12. 03.
Maradnak a falugazdászok


Több lap a falugazdász hálózat felszámolásáról cikkezett, mivel a költségvetésben a rendszer fenntartásának költségei nem szerepelnek.
- Ez tévedés - állítja Máhr András -, figyelemmel az uniós kifizetésekkel kapcsolatos feladatokra is többet szán jövőre a tárca a falugazdászokra, mint az idén. Ami viszont igaz, hogy mint mindenütt, e területen is takarékosan kell gazdálkodni - a kormány törekvéseinek megfelelően -, az eddigieknél szűkebb keretből kell megoldani. Igazából ez sem érinti azonban a gazdákat.
A legfontosabb változás az lesz, hogy különválasztják, melyik szakember ad akár szakmai, akár pályázatokkal kapcsolatos tanácsot a gazdálkodóknak, s melyik lesz az, aki kifejezetten a támogatások ellenőrzésében, befogadásában működik közre. Eddig ugyanis több esetben ez a két funkció összeért, vagyis - kissé sarkítva - akadhatott falugazdász, aki délelőtt  segédkezett a termelő pályázatának elkészítésében, majd délután esetleg maga vitte be a hivatalba a dokumentumot és mindjárt részt is vett annak ellenőrzésében. A tárca azt szeretné - mondta Máhr -, hogy világos legyen, kinek mi is a feladata.
A minisztérium állományában 606 falugazdász dolgozik köztisztviselőként, mellettük 135 vállalkozói szerződéssel van alkalmazva. Utóbbi rendszert - tehát nem a létszámot - a tárca fel kívánja számolni: közfunkciót köztisztviselő lásson el. A megyei és helyi hivatalokban további 620 szakember dolgozik. Az agrárkamarával kötött megállapodás értelmében kétszáz szakértő már a köztestület alkalmazásában segíti tanácsaival a termelőket. A minisztériumi falugazdászok egy része - pontos szám még nincs - jövőre átkerül az uniós pályázatokat és kifizetéseket felügyelő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz, a többiek pedig ugyanúgy dolgoznak tovább a körzetükben, mint eddig.
- A rendszer működtetéséhez szükséges pénz a rendelkezésünkre áll, drámai változásra nem kell tehát számítaniuk a gazdáknak - mondta a helyettes államtitkár.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek