Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minden nagyobb felhajtás nélkül január elején életbe lépett a darab alapú termékdíj fizetésének rendszere. Magyarul: 3-50 forint közötti összeget kell fizetnünk minden eldobható műanyag és üveg italospalackért, rekeszért, ládáért, raklapért és reklámszatyorért.
A vásárlók eddig ebből nem sokat éreztek, a bevásárlóközpontok továbbra is ingyen adják a műanyag zacskót - ellenkező esetben 3 forintot kellene fizetnünk érte -, egyedül az ásványvízgyártók tiltakoztak. Úgy érzik, alkotmánysértő a költséges beruházást előíró új termékdíjtörvény. Az itthoni száz körüli ásványvíz-palackozó közül csupán három rendelkezik újratöltő-kapacitással. A szaktárca szerint szükségtelen a jelentősebb beruházás, ezzel szemben a Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetségénél (MÜSZ) azt állítják, egy átlagos palackozóüzemnek nagyjából 800 millió forintos fejlesztésre van szüksége.
Az Európai Bizottság által megfogalmazott elvárás szerint a hulladékok újrahasznosítási arányának el kell érnie az 50-60 százalékot. Hazánkban már hat éve tervezik a szigorítást, ám miközben a szelektív hulladékgyűjtés működtetésére ez idő alatt eredményesen 30 milliárd forintot költött az állam, az újratölthető csomagolóanyagok elterjesztését egyetlen alkalommal, 60 millió forinttal honorálta a költségvetés.
A szelektív hulladékgyűjtési rendszer jobb kihasználását eredményezheti, hogy a Tetra Pak Hungária Rt., a SIG Combibloc Kft. és az Elopak létrehozta az Italoskarton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülést. Az új szervezet célja éppen a szelektív hulladékgyűjtés ösztönzése, azért, hogy Magyarországon 2008-ra az italosdobozok újrahasznosítási aránya elérje az EU által szorgalmazott 25 százalékot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu