Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokakat érintő és meglehetősen érzékeny területhez nyúlt a kormányzat, amikor a száz lépés programjában meghirdette a családtámogatási rendszer átalakítását.
A kabinet által megfogalmazott változtatás lényege az igazságosabb családtámogatás kidolgozása, mert - ahogy kormányzati körökben fogalmaznak - nem engedhető meg, hogy kevesebbet kapjon az, aki minimálbérért dolgozik, és többet, akinek eleve több van.
A kutatások azt mutatják, hogy a rendszerváltozás abszolút vesztesei a gyermekek. Magyarországon 2003-ban 430 ezer gyerek számított nagyon szegénynek. Nincs lehetőségük az alapvető testi és szellemi fejlődésre. Tizenhárom éve a csecsemők 16 százaléka, nyolc éve már több mint harminc százaléka élt szegény családban. Az óvodás korúak körében 14 százalékról 26 százalékra, az általános iskolásokéban pedig 12-ről 22-re nőtt a szegény gyermekek aránya. A többgyermekes családok szegénységi kockázata az átlag háromszorosa. A gyermekszegénység ráadásul nem az életszakasz "epizódja", hanem tartós állapot.
Az új családtámogatási rendszer tervezete szerint 2006 elejétől már alanyi jogon és mindenkinek egységes összegű családi pótlék jár, de a leginkább rászorulók külön támogatást kapnak. Összevonják az alanyi jogon járó családi pótlékot, a rászorultsági alapon járó rendszeres gyermekvédelmi támogatást, illetve a kisebb jövedelemmel rendelkezők által igénybe vehető családi adókedvezményt.
{p}
Az új szisztéma értelmében a családi pótlék megduplázódik, és ez jóval egyszerűbb lesz a korábbinál, mert a kevéssé tehetőseknek ezentúl nem kell az önkormányzatoknál kuncsorogniuk a segélyért. A gyermekek szegénységét enyhítő gyermekvédelmi támogatást (amely a jövőben beolvad a családi pótlékba) közel hétszázezer gyerek után vehetik igénybe a szülők. De nem mindenki, mert a legelesettebbek egy részének fogalma sincs arról, hogy a családi pótlék mellett létezik ilyen támogatás. Más kérdés, hogy akik kapják, azokon sem segít jelentősen, mert összege havi ötezer forint. E juttatást csak azok a családok kapják, amelyekben az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimumot, vagyis a 24 700 forintot. Ha a szülők akár egy forinttal is túllépik ezt a határt, jogosulatlanok a segélyre.
A jelenlegi rendszer alapján a családi adókedvezménnyel a nagycsaládosok legalább háromnegyede nem élhet, a legtehetősebbek 20-25 százaléka veszi igénybe a teljes összeget. Egyébként az adókedvezmény a jövőben sem tűnik el teljesen, mert a három vagy annál több gyermeket nevelők számára valami kedvezmény mégiscsak megmarad, feltéve, ha a szülők jövedelme nem haladja meg az évi négymillió forintot.
A kormány elképzelése szerint a gyermeküket egyedül nevelők a jövőben ezer forinttal több támogatást kapnak gyermekenként. A rendszeres gyermekvédelmi támogatás a nehéz helyzetben élő gyermekek esetében gyermekvédelmi kedvezménnyé alakul át. Ennek elemei az ingyen tankönyv, a kedvezményes és ingyenes étkezés vagy a gyermeksegélyezés a legsúlyosabb anyagi gondokkal küzdő családoknak. A jövőben a gyermek egyéves korától az édesanya a gyes teljes összegének megtartása mellett teljes munkaidős állást is vállalhat. A munkajövedelem megadóztatása során a gyes adómentes marad.
Az új szabályokkal azok a három- és többgyermekes családok járnak rosszabbul - már a mostani támogatásokhoz viszonyítva -, ahol mindkét szülő többet keres havi 280 ezer forintnál. Szintén rosszabbul járnak azok az egy- és kétgyermekes, kis fizetésű családok, amelyek ma adókedvezményt és rendszeres gyermekvédelmi támogatást is kapnak.
Tény, hogy az idei 312 milliárd forint helyett jövőre 349 milliárd forint jut családtámogatásra, vagyis az ideinél 12 százalékkal több pénzt fordítanak e célra. Ebből húszmilliárd forint elkülönített segélyalap a legrászorultabbakat illeti meg. Felhasználásának részleteiről később dönt a kormány.
{p}
Családi pótlék ma (Ft/hó)
Egygyermekes család
Kétszülős: 5 100
Egyszülős: 6 000
Kétgyermekes család
Kétszülős: 12 400
Egyszülős: 14 000
Háromgyermekes család
Kétszülős: 23 400
Egyszülős: 25 200
További gyermek
Kétszülős: 7 800
Egyszülős: 8 400
Fogyatékos gyermek
Kétszülős: 13 900
Egyszülős: 15 700
Új családi pótlék (Ft/hó)
Egygyermekes család
Kétszülős: 11 000
Egyszülős: 12 000
Kétgyermekes család
Kétszülős: 24 000
Egyszülős: 26 000
Háromgyermekes család
Kétszülős: 42 000
Egyszülős: 45 000
További gyermek
Kétszülős: 14 000
Egyszülős: 15 000
Fogyatékos gyermek
Kétszülős: 18 000
Egyszülős: 20 000
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu