Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tegyük fel, hogy Józsi bácsinak, aki egy Miskolchoz közeli faluban él, szombat este olyan iszonyú fogfájása támad, hogy legszívesebben harapófogóval esne az állkapcsának. Józsi bácsi persze nem bolond, hogy egy rozsdás szerszámtól vérmérgezést kapjon, no meg készsége sincs az ilyesmihez, ezért saját, vagy egy felzörgetett rokon kocsijával berobog a miskolci sürgősségi ügyeletre. (Ez a miskolci Semmelweis Kórházban, illetve szintén a kórház által működtetett egyik városi háziorvosi ügyeleten van.) Az odvas, menthetetlen fogat ki is rántják neki azonnal - de már nem ingyen, hanem háromezer forintért. Józsi bácsi tehát öblögetés közben otthon elmerenghet azon: nemcsak egy lyukas foggal, hanem - a benzint is számítva - mennyivel lett szegényebb.
Júniustól ugyanis a miskolci önkormányzat megszüntette a vidéki betegek ingyenes fogászati sürgősségi ellátását. A vérzéscsillapításért, idegen test akut esetben szájból való eltávolításáért még nem kell fizetni, de az orvosi vizsgálat 2500 forintba kerül, és egy törött fog lecsiszolásáért is ennyit kérnek az ügyeletben dolgozó, a várossal vállalkozói szerződésben álló fogorvosok.
Józsi bácsinak nem vigasz, hogy bajával mostantól nincs egyedül. A városi közgyűlés egy korábbi döntése miatt ugyanis, ami "fizetőssé" tette a vidéki betegek fogászati sürgősségi ellátását, sok Miskolc környéki település fogfájós lakói szívhatják a fogukat és nyúlhatnak a zsebükbe, ha képtelenek kivárni a hétköznapi rendes rendelési időt. Márpedig valószínűleg képtelenek, mivel a város vonzáskörzetében lévő falvak nagy részében nemhogy sürgősségi ellátás, még fogászati rendelő sincs. Szerencsésebb eset, ha a páciensnek van bejelentett miskolci lakcíme, akár ideiglenes is, ha albérletben lakik (és például az igazolt kollégiumi elhelyezés is térítésmentességre jogosít).
Ha ezek után azt mondjuk, micsoda város az, amelyik ennyire fogához veri a garast, és csak saját polgárainak kedvez az ingyenességgel, elvégre a fogászati ügyelet fenntartását és működtetését az önkormányzat finanszírozza, nincs egészen igazunk. Mert a fogorvosi ügyeleti ellátás szabályai júniustól más szempontból is módosultak, és az önkormányzati döntést nem csupán a városi testület, hanem a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Orvosi Kamara fogorvosi tagozata, illetve a Vállalkozó Fogorvosok Egyesülete közösen kezdeményezte. Bár a két orvosi grémium nem a fizetésre hegyezte ki az érvelését, hanem inkább arra a miniszteri rendeletre hivatkozott, amely a korábbi nyolc helyett hat órára minimalizálta a munkaszüneti és ünnepnapok kötelező rendelési idejét, és nem írja elő a rendelésen kívüli "kötelező elérhetőséget". Vagyis a vidéki fogfájósok eddigi ingyenes ellátásának megszüntetése a sürgősségi ellátás idejének csökkentése mellett csak egy - bár a páciensek szempontjából valóban nem mellékes - része a változásoknak. A fogszakemberek azzal is érveltek, hogy a sürgősségi ellátás egyébként erősen különbözik a fogászati alapellátástól, ilyenkor általában sem idő, sem lehetőség nincs a klasszikus fogmegmentő műveletekre, az estek többségében foghúzásból áll a beavatkozás. A tarifa, mint már említettük, ha nem miskolci az illető, háromezer forint (pluszkiadás az utazási költség).
Megoldás persze számukra is kínálkozna. A Semmelweis Kórház vezetőjének nyilatkozata szerint, ha a Miskolchoz közeli települések önkormányzatai szerződést kötnének sürgősségi ügyeleti ellátást működtető kórházukkal (amely egyébként az ebből befolyt bevételt az ügyelet tárgyi feltételeinek fejlesztésére szándékozik fordítani), meghatározott összeg ellenében az ott élők is ingyenes sürgősségi ellátásban részesülnének. Hogy ez mekkora is lenne, az vélhetőleg a lélekszámtól függ. Más kérdés, hogy a szerződést felvállalnák-e a folyton pénzhiánnyal küszködő önkormányzatok, amelyek a falu boltosaitól pontos információt kaphatnának arról is, milyen gyakran vesznek náluk fogkrémet és fogkefét a helybeliek...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu