Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Magyarországon közel egymillió alkoholista és félmillió drogos él. Azok közül, akik elvonókúrára szánják magukat, többen esnek vissza, mint ahányan tiszták maradnak. A felső tízezer tagjai sem menekülhetnek, jobb anyagi helyzetükből adódóan sokszor könnyebben keverednek a szenvedély hálójába. Inkognitójukat megőrzendő, egyik sorstársuk luxusszanatóriumot létesített Győr közelében.
"Kedves Érdeklődő! Végzettségem szerint szociális munkás vagyok. Hat év kábítószerezés után, huszonnégy éves koromban nem volt másom, csak a múltam. Nem tudtam, ki vagyok, csak arról volt sejtésem, ki akartam lenni valamikor. Kilenc hónap alatt egy drogterápiás intézményben emberi segítséggel azonban magamra találtam" - Dudits Dénes 33 éves vállalkozó e mondatokkal kezdi magánintézetének bemutatóját, melyet jómódú kábítószer-, illetve alkoholfüggő betegek részére alapított. Hogy ő maga milyen körülmények között gyógyult ki, nem említi, de a szanatóriumot a magukon segíteni nem tudó felső tízezerbeliek pénztárcájához igazítva a sobori kastélyban, exkluzív környezetben alakította ki. A bentlakásos kúra egyesíti az elvonókúra szigorúságát és a luxusszállodák kényelmét. Ára napi húszezer forint. Az összeg nagyjából egy kemény drogos napi költségeivel egyenlő. A kúra legkevesebb két hétig, legföljebb hat hónapig tart.
A beteg elbújik a világtól, de dolgozhat is, üzleti és más ügyleteit a rendelkezésre álló dolgozószobában bonyolíthatja. "Stresszmentes környezetben, egyénre szabott kezelésekkel hozzuk helyre a szenvedélyproblémákat, a kiégés okozta testi- és lelki károsodást." Például kalandterápia segítségével. Hogy az micsoda? Nem, nem, a tévé nem közvetíti, ámde tanácsos eltávolodni a karosszékből, mert a megszokott kényelmi helyzet nem ösztökél fejlődésre, ellenben "a vadvízi evezés, a gyalogtúrázás és a magasépítésű akadálypályán függeszkedés - egy tulajdonképpeni óriás mászókán - egyaránt hat az egyén gondolataira, érzéseire és cselekedeteire". Valamint "növeli az önbizalmat, az egymás iránti toleranciát és a megértést". (Lógva a szeren. Hát jó...) Ha mindez kevés lenne, jöhet a hippoterápia. Merthogy az állatok közelsége gyógyítja a pszichés betegségeket. Lovaglásról van ugyanis szó. Még a vérnyomást is csökkenti egy patás jelenléte, és a legfontosabb, hogy "megkönnyíti az emberi kommunikációt". (Állati!) Szóba jöhet még kreatív és művészeti terápia, zene, irodalom, színjátszás; bármi, ami valamilyen műalkotás létrehozásának élményét kölcsönzi. Ja, és van még kognitív viselkedésterápia, meg pszichodráma-terápia (a magyarázatot majd egy másik alkalommal, az igénytelenebbek addig is bevehetnek valamilyen tablettát a viszszaesés megelőzésére). A kezelések tökéletes diszkrécióval folynak. A hiperterápia időtartamának és a kezelési módszernek a megállapításakor figyelembe veszik a páciens életkörülményeit és anyagi lehetőségeit. Egyet viszont ezek a betegek sem tudnak megosztani senkivel: a függőség legyőzése mindenki részére magánprogram, attól függetlenül, kaviárral eszi-e a vajas kenyeret vagy üresen.
Kábítószerfüggők
Viszonylag megbízható statisztikával csupán 1995 óta rendelkezünk a kábítószerfüggőkről. Az Országos Pszichiátriai Intézet adatai szerint a négyszáz magyarországi egészségügyi intézményből 52-ben fordul meg a betegek hetven százaléka. Adataik szerint 12 százalékkal nőtt az összes drogbeteg száma, közülük az újaké csökkent. Az altatókkal, nyugatókkal való visszaélés korosztályonként egyenlő gyakoriságú, míg a "klasszikus" drogok és a szipuzás kizárólag a harminc év alattiakra jellemzők.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu