Vágóhídi csiki-csuki

Bezárta vágóhídját a Gyulai Húskombinát, a Pick Rt. - melynek két magánszemély részvényesét 50-50 millió forintra büntették - most tervezi kinyitni a korábban bezártat. Ami egyelőre biztos: mindkét helyen sok ember kerül az utcára.

Hazai életTanács Gábor2005. 07. 08. péntek2005. 07. 08.
Vágóhídi csiki-csuki

Beteg a magyar húsipar. A legújabb fájdalmas eredmény a Gyulai Húskombinát vágóhídjának bezárása, amely miatt majdnem háromszázötven munkahely is a múlté lesz - bár a vágást nem szüntetik meg, csak szüneteltetik. Okultak Gyulán a Pick Rt. hibájából, ahol tavaly szeptemberben került lakat a vágóhídra - akkor úgy hitték, végleg. Az új tulajdonos szerint azonban mégis szükség van saját vágókapacitásra. Ehhez viszont a tavaly visszaadott engedélyeket újra meg kell szerezni.
A két cégnek több közös vonása is akad. Mindkettő rendelkezik minőségi, márkás termékkel, amelyhez különleges alapanyag (nagy súlyú sertés, illetve leselejtezett anyakoca) szükséges. A tömegtermékek piacán azonban mindkettő lemaradt a versenyben, logikusnak tűnt hát a Pick Rt. tavalyi és a Gyulai Húskombinát menedzsmentjének idei döntése, hogy nem ezekre a termékekre fognak koncentrálni - s így csökken a feldolgozott húsmennyiség, ami hátrányos a szükséges dolgozói létszámra, valamint a térség sertéstenyésztőire, mivel csökken az átvett sertések száma.
A Pick Rt. öt év alatt lett vállalatbirodalomból veszteséges feldolgozóüzem. A pénzügyi befektető Arago Holding Rt.-től a Csányi Sándor közvetett tulajdonában lévő Délhús Rt., illetve két magánszemély vásárolta meg idén áprilisban. Mint lapzártánkkor kiderült, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a két magánszemélyt 50-50 millió forinttal, s részvényeik kötelező értékesítésével büntette. Az indok: megsértették a befolyásszerzésre vonatkozó szabályokat. A pletykák szerint e személyek tovább adták volna részüket a Délhúsnak. Az OTP-vezér érdekeltségébe tartozó Délhús Rt.-nek jó pozíciói vannak a hazai tömegtermékek piacán, nincs viszont olyan nemzetközileg elismert, exportképes áruja, mint a Pick szalámi. Az együttműködés lényege: a Pick lesz a húzónév, a Délhús Rt. a hazai piacra termel olcsóbb termékeket.
{p}
A Gyulai Húskombinát már évek óta veszteséggel működik. Vágóhídja részben kihasználatlanul állt, ezért a menedzsment az új vállalati stratégia kidolgozása közben arra a következtetésre jutott, hogy vagy teljes kihasználtságot kell elérni, vagy szüneteltetni kell a vágást. Májusban még úgy látszott, az első változat is megvalósítható. A megoldás az lett volna, hogy Gyulán vágják Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun megye összes állatát, így ellátják hússal a Picket, a Délhúst, illetve a Hage és a Nagisz Rt. nádudvari üzemét is.
Ekkor derült ki, hogy a Délhúsnak más tervei vannak: Szegeden indítja újra vágást, és a Pick Rt. vágóhídjáról szállítanak a pécsi feldolgozóüzembe. A döntés oka részben a tulajdonosváltás. Másrészt az üzemrész bezárását tavaly az indokolta, hogy az előző (pénzügyi befektető) tulajdonos szerint külföldről minden esetben olcsóbban szerezhető be a félsertés - erre az idén az Európai Unióban emelkedő árak rácáfoltak. Ezért is szükséges, hogy a vágókapacitás kéznél legyen, s az itteni feldolgozó ne legyen teljesen kiszolgáltatva külföldi termelőnek-vágóhídnak.
Milyen hatása lesz a változásoknak? A gyulai vágóhíd nem vág több disznót, ez azt is jelenti, hogy a térség termelői elesnek egy komoly felvásárlótól. A kistermelőket különösen az sújthatja, hogy a hagyományosan náluk előállított, nagy súlyú sertés vágása is elkerül a környékről. Pedig ez a jószág nagyon takarmányigényes, ami a raktárgondokkal küszködő gabonatermelők problémáit is megoldhatná. A nagyobb sertéstenyésztők idén jól járnak, mert kevés az állat, keresleti piac van: 295-310 forintos kilónkénti árat tart a sertés. Ez is lehet az oka a vágóhidak válságának: a fogyasztói árat nem lehet növelni, a termelő viszont végre drágábban adhatja a jószágot, kettejük közé szorítva a vágóhídnak kell olcsóbban dolgoznia. Ráadásul a közelmúltban több nagy, kizárólag vágással foglalkozó üzem létesült - a Dél-Alföldön például Kiskunfélegyházán -, ezért jelenleg a vágókapacitás sokkal nagyobb, mint ahány disznó van.
Csökkenő termékpaletta, a feldolgozóüzemek karcsúsítása várható mind a két cégnél: Gyulán körülbelül háromszázötven, Szegeden hetvenhét embert terveznek elbocsátani; itt azonban tavaly már kétszáz dolgozónak kiadták az útját. Persze lehetséges, hogy a vágóhíd kinyitásával most ez a kétszáz visszakerül a volt húsipari óriás kötelékébe. Csak az a kérdés, lesz-e idejük ott megmelegedni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek