Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
- Mindegy mi, csak akciós legyen! - hallom rendszeresen a bevásárlókocsik mögül az áruházi láncokat járva. A nagyobb városok környékén gomba mód nőttek és nőnek ki a földből országszerte a fogyasztásra serkentő hatalmas üzletek. Mindent árulnak, de legfőképp az élelmiszerek feltűnően kedvezményes áraival csalogatják a vevőket. Akik aztán többnyire más termékekkel is megrakottan s jócskán vékonyabb pénztárcával hagyják el a terepet.
A helyzet a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari beszállítók felől nézve egyre tarthatatlanabb. Csakhogy ők - ne firtassuk itt és most, miért! - kényszerpályán vannak. Megpróbálnak egységesen, minél nagyobb kínálattal jelentkezni, ám a láncok beszerzési társaságai erősebbek náluk. Hiába, nagy dolog a vevői erő, ami - avatott jogászok szerint - nem feltétlenül meríti ki a versenytörvény erőfölénnyel való visszaélés című passzusának tilalmát. A beszállítók között mindinkább a kiszolgáltatottság és a félelem az úr. Hiszen az egyenlőtlen alkuhelyzet oda vezetett, hogy az élelmiszer-ipari termékeket tízezerszámra árusító kereskedelmi monstrumok forgalmában a beszállítók részesedése külön-külön elhanyagolható. Csakhogy egy-egy élelmiszer-ipari vállalkozásnak létkérdés a piacon maradás. Ezért számára a kilistázás - vagyis az üzleti partnerek sorából való törlés - egyenlő a tönkremenéssel.
A mindennapok üzleti világából valóságos rémtörténeteket hallani a rafinált túlkapásokról. Egy hűtőipari termékeket gyártó céggel megesett, hogy a közismert lánc képviselője pénzt kért szárazáruraktáruk (!) építéséhez. Az értetlenkedés láttán foghegyről odavetette: "Ha nem járultok hozzá, akkor le is út, fel is út: kilistázunk benneteket." Természetesen fizettek, hiszen beszállítók hada várja a "nagyúr" szólítását. - Mi ezt az erőfölénnyel való visszaélésnek tartjuk, ha a versenytörvény betűje szerint nem is minősül annak - kommentálta esetüket mirelites emberünk.
A pékek is tiltakoznak. A kereskedelmi láncok élelmesebbje ugyanis saját eladóterében süt pékárut. Ily módon ellenőrizhetetlen az önköltség. - Mi ez, ha nem ellenünk irányuló szabad rablás? - tette fel a kérdést egy nyilvános fórumon egy pék a Gazdasági Versenyhivatal képviselőjének. Mire a válasz: - Nem értem a felvetését. Elvégre Ön is árulhat a sütödéje mellett. A piac mond árat. A kifogásolt gyakorlat belefér a vállalkozás szabadságába. Az ilyen átrendeződéseknek persze vannak vesztesei is - fűzte hozzá a szigorú hölgy. Szavait dermedt csend fogadta.
A teljes beszállítói kör átlátható, tisztességes versenyen alapuló szabályozásért kiált ma Magyarországon. Méghozzá kellő visszatartó erejű szankciórendszerrel. Egyenként ugyanis nem tanácsos szembeszállni a nagy hatalmú kereskedelmi láncokkal. Hiába iktatták az agrárrendtartási törvénybe két évvel ezelőtt a beszerzési ár alatti értékesítés tilalmát. Fütyülnek rá, minden maradt a régiben. A most készülő kereskedelmi törvény hátterében iszonyatos lobbik dolgoznak, mi kerüljön bele, s mi maradjon ki a jogszabályból. Míg a Gazdasági Versenyhivatal vegytisztán őrködik a "versenyezni kötelező" elv megtartásán, addig a hazai valóságban már-már gengsztermódszerekkel ügyködnek a magyar élelmiszer-gazdaság kifosztásán. A ténykedésnek megvan az eredménye. Az élelmiszer termékpályán a jövedelemosztozkodás aránya kutatóintézeti becslések szerint az alábbi: alapanyag-termelő tíz, élelmiszer-feldolgozó húsz, kereskedelem hetven (!) százalék.
A minap az élelmiszer-gazdaság szereplőire, így az áruházi láncokra is vonatkozó etikai kódex kidolgozásáról állapodtak meg az FVM kezdeményezésére. Az elvárható piaci szabályokat megsértőket - évente nyilvánosságra hozott - büntetőpontokkal sújtják. A minisztériumnak szankcionálási lehetősége nem lesz. Etikai kódex? Meg büntetőpontok? Abban az országban, ahol az érvényben lévő törvényeket sem tartják meg. Nem rossz ötlet...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu