Állta a sarat a kukorica

A kukorica szó szerint állta a sarat, a napraforgó azonban megsínylette az elmúlt időszak esős időjárását. Nem beszélve a szőlőről, a zöldségről és gyümölcsről.

Hazai életPintér Csilla2005. 09. 02. péntek2005. 09. 02.
Állta a sarat a kukorica

Már a Péter-Pál környéki özönvízszerű esőzések a gazdák kedvét szegték, mert nem csupán a betakarítási munkát nehezítette a rengeteg csapadék, a költségeiket is felsrófolta a nedves gabona vágása, majd szárítása. Az esős aratás miatt ráadásul jelentősen megnőtt a takarmány minőségű gabona aránya, akadtak térségek, ahol a termény fele sem érte el az étkezési minőséget. Az árak között is nagy lett emiatt a különbség: a takarmányozásra való búza tonnája 15 ezer, a jó minőségű étkezési búzáé 22-23 ezer forint körül mozog.
A közelmúlt felhőszakadásai, zivatarai igencsak megviselték az egy hónapja még kifejezetten ígéretesnek látszó napraforgót, amelynek betakarítása megkezdődik azon nyomban, mihelyt a gépekkel rá lehet menni a táblákra, és nem kell megküzdeni a sártengerrel, néhol belvizes talajjal. Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára szerint a kedvezőtlen időjárás legalább 10-15 nappal visszavetette a napraforgó betakarítását. A kényszerű késlekedés megnöveli a betakarítási veszteséget, ráadásul a gombakárosításnak is ki van téve a termény, és szárítani is kell a magot.
Jól viselték a rengeteg csapadékot a kukoricatáblák, előreláthatóan 8, de akár 9 millió tonna körüli termést is betakaríthatnak a gazdák. Kérdés, hogy betakarításkor milyen sár lesz a földeken, s az sem mellékes, hogy milyen nedvességtartalommal takarítják majd be a tengerit. A szárítás ugyanis tetemes kiadásokat róhat a termelőkre. Igaz, előreláthatóan raktározási gondokkal nem kell küszködniük, az agrártárca szerint október végéig csaknem hatvan új tároló készül el.
A szőlőtáblák egy részén már javában folyna a szüret, ha nem jön kéretlenül a csapadék. Így két-három hetes a késés. A csemegefajták szedésének az ideje ugyanis itt lenne a naptár szerint, a fürtök azonban még bogyóérlelő melegre, cukorfok-növelő napsütésre várnak jó darabig. Sok borász már most kesereg a termés mennyiségét és minőségét illetően, mivel az érési időszakban bekövetkezett lehűlés és a rengeteg eső kedvezett a penész és a rothasztó gombák terjedésének, és félő, hogy oda a termésük egy része. A várható 3,5-3,8 millió hektós kisebb bortermés viszont segíthet a még mindig pincében lévő, évek alatt felhalmozódott 0,7-1 millió hektós borfelesleg csökkentésében. A zöldség- és a gyümölcstermesztők feje is fő mostanában, mert rengeteg kárt okozott a rossz idő a kertekben. A túlzott nedvességtartalom miatt többnyire már a fán rothadni kezd a körte, az őszibarack egy része, megrepedezik a szilva, a dinnye és a paradicsom.
Mit lehet ez után jósolni? Biztosan drága lesz a gyökérzöldség, az őszi gyümölcsök egy része. Jó pénzt kaphat az a termelő, aki az átlagot jóval meghaladó minőségű terményt tud kínálni. A szőlőnél viszont ez a piaci törvényszerűség nem érvényes: az óriási borkészlet miatt nyomott ára lesz az egyébként is gyenge minőségű szőlőnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek